Пошук

Висловлюємо щиру подяку всім, хто взяв участь у Всеукраїнській попереджувальній акції протесту!

dankov0917.jpg

Головам

районних, міських, первинних

профспілкових організацій

Шановні колеги !

 

Ми разом провели Попереджувальну Всеукраїнську акцію протесту Професійної спілки працівників охорони здоров’я України. Рішення про її проведення, прийняте ще 8 серпня цього року і широко оприлюднене, на знайшло відгуку у владних структур. Навпаки, посадові особи Міністерства охорони здоров’я розгорнули нечувану до сьогодні в нашій державі за своїм масштабом інформаційну кампанію по дискредитації профспілок, вдаючись до відверто неправдивих звинувачень і перекручуючи наші вимоги. А вимоги Профспілки прості і традиційні багато років – це вимоги дотримання соціально-економічних прав працівників галузі, повага до них, причому за будь яких реформ, за будь якого персонального складу міністерств і відомств.

Саме тому ми разом 19 вересня провели в Києві Всеукраїнську попереджувальну акцію протесту. Під стінами Уряду та Верховної Ради зібрались представники трудових колективів закладів охорони здоров’я з усіх регіонів України. Спілчани висловили своє рішуче «НІ» відношенню до медичних працівників, проявів неповаги до Законів, відсутності соціального діалогу.

Понад 100 тисяч працівників закладів охорони здоров’я засвідчили особистими підписами вимоги до Уряду і серед них значна частка спілчан з трудових колективів нашої області.

Щиро дякуємо Вам за активну громадську позицію, завдяки Вашим організаторським здібностям було організовано обговорення вимог Профспілки і участь представників трудових колективів у акції протесту.

Передайте щирі слова вдячності всім тим працівникам, спілчанам, які не байдужі до долі нашої галузі, долі наших лікарень і поліклінік, які вносять посильний внесок в захист прав і інтересів усіх працюючих. Ціна успіху нашої спільної справи залежить не від захмарних вкладень в пропагандистську кампанію, що притаманне нашим опонентам, а від особистої участі, від відвертих проявів ставлення до існуючих реалій, усвідомлення того, що наша доля як у власних колективах, так і у галузі в цілому, залежить особисто від кожного з нас, від нашої свідомості і позиції.

Висловлюємо щиру подяку всім, хто взяв участь у Всеукраїнській попереджувальній акції протесту і запевняємо, що всі найболючіші для трудових колективів питання, які були підняті при обговоренні її необхідності та у ході акції, донесені до вищого керівництва держави, а Профспілка докладатиме максимум зусиль для їх вирішення.

Додаємо також хронологію дій Профспілки у переддень і під час проведення попереджувальної акції та перші результати наших дій.

З повагою

           голова обласної організації                                                  В.С.Садома

Інформація

про хронологію дій Профспілки у переддень і під час проведення попереджувальної акції 19 вересня 2017 року

 

Галузь охорони здоров’я  впродовж років перебуває в кризовому стані через тривале та значне недофінансування (у середньому 40-60% від потреби та в межах 3% від ВВП). Зміни, внесені до Державного бюджету України на 2017 рік (Закон №2137 від 13.07.2017), передбачають збільшення обсягу медичної субвенції лише на 380 млн. грн. (з 55,5 млрд. грн. до 55,9 млрд. грн.), у той же час фондам оплати праці закладів охорони здоров’я, що фінансуються із місцевих бюджетів, не вистачає до кінця року 3,9 млрд. грн.

Причому спостерігається негативна динаміка збільшення заборгованості із заробітної плати, яка  станом  на 01 червня 2017 року становила 15 млн. грн. у 4 областях,  а станом на 1 липня цей показник сягнув до 21,4 млн. грн. (у тому числі – 1,4 млн. грн. - прострочена зарплата) у  7 областях: у Закарпатській області – 1,8 млн. грн., Запорізькій – 225,6 тис. грн., Івано-Франківській – 6, 5 млн. грн., Кіровоградській – 79,2 тис. грн., Львівській – 9,5 млн. грн., Рівненській – 3 млн. грн., Херсонській – 64,9 тис. грн., Тернопільській – 5,2 млн. грн.

МОЗ України офіційно визнало заборгованість по заробітній платі у розмірі 81,7 млн.грн. та незабезпеченість комунальних закладів охорони здоров'я фондом оплати праці з нарахуваннями на на кінець 2017 у розмірі 2,8 млрд гривень.

Крім того, в усіх областях, навіть якщо заробітна плата виплачується своєчасно, скасовуються доплати, надбавки та стимулюючі виплати при одночасному збільшенні навантаження на медперсонал.

Продовжує утримуватися негативна тенденція вкрай низького несправедливого рівня заробітної плати та  соціального захисту працівників охорони здоров’я, які неспроможні забезпечити своєю працею достатній життєвий рівень собі та своїй родині.

Реформа заробітної плати, запроваджена Урядом з 1 січня 2017 року, призвела до «зрівнялівки» в оплаті праці медпрацівників та не дала обіцяного підвищення на 30 %. В середньому по Україні зарплата в галузі збільшилася у січні-травні   поточного року від 4450 до 4949 грн.(по Хмельниччині з 4129 в січні до 4805 грн у червні).

Причому це відбулося за рахунок низькооплачуваних працівників, в основному господарського персоналу, зарплата яких, як і  прожитковий мінімум, зросли удвічі.  У лікарів середня заробітна плата збільшилася за п’ять  місяців лише на 10,9 -15,9%, у фахівців з неповною вищою освітою - на 16,5-22 %,  у молодшого медперсоналу (санітарок) - на 28,4-41 %. Враховуючи, що розмір прожиткового мінімуму збільшується двічі протягом року (з 1 липня та з 1 грудня), а  розмір  ставки працівника першого тарифного розряду  залишається незмінним, то це наприкінці року призведе до  її відставання  від прожиткового мінімуму на 10,1%.

Наміри Уряду не спрямовані на реальне покращення життя громадян та збільшення доходів працюючих в бюджетній сфері у найближчі три роки. Не планується запровадження справедливої системи оплати залежно від кваліфікації працівників, складності, відповідальності та умов виконуваної роботи. На середньострокову перспективу Уряд планує  штучно «заморозити»  ставку працівника І тарифного розряду за ЄТС у розмірі прожиткового мінімуму, який протягом кожного року підвищується  двічі (з 1 липня та 1 грудня).  

Так, мінімальну заробітну плату пропонується встановити у розмірі:

-              з 1 січня 2018 р. – 3723 грн.

-              з 1 січня 2019р. – 4173 грн.

-              з 1 січня 2020р. – 4425 грн.,

а посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС пропонується встановити у розмірі:

-              з 1 січня 2018 р. – 1762 грн.

-              з 1 січня 2019р. – 1921 грн.

-              з 1 січня 2020р. – 2073 грн.

Звертаємо увагу, що з кожним наступним роком відбуватиметься подальше збільшення різниці між цими показниками та ще більше розширення кола працівників з однаковою зарплатою на рівні мінімальної заробітної плати: у 2019 році – додадуться працівники, посадові оклади яких визначаються за 12 тарифним розрядом, у 2020 році - за 13 тарифним розрядом (а це лікарі вищої кваліфікації з великим досвідом роботи), тобто практично буде повністю зруйнована  диференційована оплата праці працівників 1-13 тарифних розрядів ЄТС.

Такі підходи Уряду в оплаті праці системно  порушують  положення статей 43 та 48 Конституції України, законодавство про оплату праці щодо  її достатнього рівня залежно від  складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

МОЗ, незалежно від партійності міністра чи уряду, задля економії фонду зарплати медпрацівникам, не зважаючи на медичні та соціальні наслідки, впродовж останніх років вчиняє однакові дії – останній в цьому плані наказ В.о. міністра охорони здоров’я У. Супрун – це наказ № 918 від 09.08.2017, яким фактично знищується швидка медична допомога, кваліфіковані лікарі та фельдшера замінюються на парамедиків. Без інформування суспільства, в порушення законодавчих норм про громадське обговорення та ознайомлення профспілок, в.о. міністра подала в Кабмін проект постанови КМУ “Про внесення змін до Типового положення про бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги”. Згідно нового Типового положення в службі «швидкої» мають ліквідовуватися спеціалізовані та взагалі усі лікарські бригади «швидкої»!  Знову скорочення робочих місць, знову непоправна втрата кваліфікованих медичних кадрів, які готувалися десятиріччями, знову кроки по ліквідації доступності медицини для громадян України.

Також не виконуються  зобов’язання нещодавно укладеної Генеральної угоди на 2016-2017 роки щодо зростання соціальних стандартів (мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму та посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду ЄТС  відповідно до критеріїв, передбачених Конвенціями  МОП.

Вкрай обурює Профспілку невиконання Урядом та МОЗ України судових рішень щодо скасування положень постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 в частині реорганізації ДержСЕС України та скасування постанови КМУ № 1024 від 25.11.2015  стосовно скорочення ліжкового фонду, як протиправних.

Заяву Профспілки про критичну ситуацію в оплаті праці працівників закладів охорони здоров’я  України та відсутність достатнього фінансування галузі ще 23.03.2017 було спрямовано на адресу Президента України Порошенка П.О. та Прем’єр-Міністра  України Гройсмана В.Б. Зазначена Заява була направлена для реагування також головам парламентських фракцій та особисто кожному із 423 народних депутатів України.

Намагання Профспілки врегулювати проблеми в рамках колективного трудового спору між Профспілкою працівників охорони здоров’я України та Кабінетом Міністрів України (зареєстрованого ще минулого року - 29.09.2016 р за № 282-р), звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови ВРУ, в.о. Міністра охорони здоров’я України залишились проігнорованими.

Профспілка вимагає реформи у нашій галузі, але їх зміст і спосіб впровадження викликають не тільки не розуміння, а й справедливий спротив медичних працівників. Спочатку має бути чітке формулювання мети реформ, потім підготовка необхідних ресурсів – матеріальних і людських, стимулювання практичних виконавців на місцях, а вже потім – демонтаж старої системи.

На думку Профспілки ігнорування владою проблем медичної галузі та її працівників є неприпустимим, а погіршення соціально-економічної ситуації в медицині спонукало до проведення Попереджувальної Всеукраїнської акції протесту Професійної спілки працівників охорони здоров’я України.

Наведемо хронологію подій.

14 вересня у рамках виконання Генугоди проведено консультації урядовців з представниками всеукраїнських профспілок.http://medprof.org.ua/clear.gif

Нарада відбулась у Кабінеті міністрів України. Відкриваючи засідання, Степан Кубів - Перший віце-прем'єр-міністр - Міністр економічного розвитку і торгівлі України, підкреслив, що серед пріоритетів Держбюджету на наступний рік визначено захист національних інтересів та підвищення соціальних стандартів для населення.

Урядовець повідомив, що проект закону про Держбюджет-2018 буде подано до Верховної Ради України 15 вересня ц.р., після чого розпочнеться його доопрацювання до другого читання, у процесі чого будуть розглянуті пропозиції профспілок.

У ході засідання Голова Професійної спілки працівників охорони здоров'я України Вікторія Коваль порушила питання погашення заборгованості заробітної плати медичним працівникам.

 

15 вересня в МОЗ України  під головуванням Віце-прем’єр-міністра   Павла Розенка відбулася робоча нарада з керівництвом Професійної спілки працівників охорони здоров’я України за участю керівництва МОЗ, заступника міністра фінансів Сергія Марченка, заступника голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я , представників служби посередництва та примирення щодо питання погашення заборгованості заробітної плати медичним працівникам. Голова Профспілки  Вікторія Коваль довела позицію щодо зазначеного питання та аргументувала  вимоги, з якими медичні працівники  вийдуть на  акцію протесту.

 

18 вересня відбулася прес-конференція в Укрінформі, організатором якої виступила Професійна спілка працівників охорони здоров'я  України з повідомленням про проведення акції з вимогами до влади вирішити проблеми медиків.

"Акція мирна, попереджувальна. Ми сподіваємося, що нас почує уряд і розпочнеться нормальний соціальний діалог, щоб вирішувати нагальні питання, які ставить сьогодення. Реформа охорони здоров'я конче необхідна, але це має бути реформа, щоб вже не розчаровувалися ані люди, ані медичні працівники", - сказала В.Коваль, голова Профспілки.

Вона повідомила, що акція має попереджувальний характер, і учасники заходу передадуть до органів влади свої вимоги.

В той же час В.Коваль повідомила, що акція фінансується суто з коштів профспілки працівників охорони здоров'я, яка оплачує проїзд медиків до Києва.

Серед вимог, які профспілка працівників охорони здоров'я висуває до влади, - призначення міністра охорони здоров'я, збільшення медичної субвенції на 2017 рік не менш ніж на 3,9 млрд грн з метою виплати заробітної плати та погашення заборгованості із зарплати.

Крім того, як наголосила В.Коваль, учасники акції вимагатимуть і збільшення фінансування медичної реформи. За її словами, видатки на галузь повинні становити не менше 7% ВВП, в той час як у проекті бюджету, який запропонував уряд, не більше 3%.

Також профспілка вимагає відійти від зрівнялівки в оплаті праці медичних працівників шляхом підвищення з 1 вересня на два тарифних розряди посадових окладів лікарів, медичних сестер, в тому числі спеціалістів з вищою немедичною освітою для того, щоб забезпечити єдині підходи в оплаті праці робітників бюджетної сфери.

"Останні 10 років був досягнутий компроміс, що до бюджетників будуть ставитися однаково, і ця домовленість з урядом зберігалася. Але цього року була підвищена нашим колегам зарплата на два тарифних розряди, а з наступного року підвищують зарплату на 25%. Ми як були, так і залишаємося на передостанньому місці серед галузей економіки. У нас є своя специфіка в галузі охорони здоров'я в оплаті праці. І зараз ми прийшли до зрівнялівки. З наступного року, якщо нічого не зміниться, у нас зрівняються з 12 по 1 тарифний розряд. 12 розряд - це лікар 1 категорії. На наш погляд, це неприпустимо", - сказала В.Коваль.

Серед інших вимог профспілок - встановлення надбавок працівникам як державних, так і комунальних заходів охорони здоров'я за престижність праці.

Учасники прес-конференції наголосили, що акція не має на меті заперечити необхідність медичної реформи. Втім, за їх словами, ця реформа має відбуватися із дотриманням Конституції, яка визначає Україну як соціальну державу і гарантує безкоштовне медичне обслуговування, а також враховувати при проведенні змін позиції профспілки та медичної спільноти. http://medprof.org.ua/clear.gif

 

19 вересня відбулася Попереджувальна Всеукраїнська акція протесту Професійної спілки працівників охорони здоров’я України.

У заході спільно з багатотисячною медичною спільнотою з усіх регіонів України солідарно  взяли участь представники членських організацій ФПУ.

Учасники мітингу перед Верховною Радою відзначили, що галузь охорони здоров’я упродовж років перебуває в кризовому стані через тривале та значне недофінансування (у середньому 40-60% від потреби та в межах до 3 % від ВВП). Медицина продовжує посідати передостаннє місце серед галузей економіки за рівнем заробітної плати працівників, відстаючи від промисловості в 1,42; освіти – 1,33; культури – 1,05 рази.

З 1 січня 2017 року  зарплата лікаря-початківця зрівнялася із заробітною платою некваліфікованого працівника і складає 3200 грн.

Відсутність мотивації в оплаті праці та неналежні умови праці  спонукають до масштабного відтоку як висококваліфікованого персоналу, так і молодих спеціалістів  до приватних структур, та виїзду за кордон. (Приблизно 7 тис. лікарів щороку покидають країну). На сьогодні дефіцит лікарів складає -  39 тис. осіб; середнього медичного персоналу –  21 тис. осіб; працівників пенсійного віку в галузі налічується понад  40%.

Також учасники акції були одностайні в тому, що система охорони здоров’я  в Україні потребує реформи! Але ця реформа  провинна бути професійною, системною та економічно обґрунтованою! Всі  новації повинні здійснюватися для покращення соціального становища медичного працівника  та захищати права пацієнта!

На завершення  Голова Профспілки Вікторія Коваль подякувала всім спілчанам за активність та поінформувала учасників акції про зустріч профспілкової делегації з Віце-прем’єр-міністром Павлом Розенком в Кабінеті міністрів, у ході якої  представнику Уряду було передано вимоги Профспілки, які підтримали своїми підписами понад 100000 спілчан.  

У свою чергу Уряд взяв на себе зобов’язання погасити до 1 жовтня всю заборгованість по зарплаті та протягом місяця спрямувати кошти на покриття дефіциту на медичну субвенцію.

 

В той же день, 19 вересня, відбулося засідання Комітету Верховної ради України з питань охорони здоров’я, на якому були присутні представники Профспілки працівників охорони здоров’я на чолі з головою Профспілки В.Коваль, заступники Міністра охорони здоров’я Роман Ілик і Олександр Лінчевський.

Голова Профспілки В.Коваль, говорячи про Всеукраїнську акцію протесту наголосила, що рішення про її проведення не було спонтанним. Проінформувала членів Комітету про те, що вже рік триває колективний трудовий спір між Профспілкою і Урядом, який зареєстрований  Національною службою посередництва і примирення 29 вересня 2016 року. За цей рік жодної процедури щодо примирення не відбулося. Лише  після зустрічі в МОЗ 15 вересня під головуванням Віце-прем’єр-міністра   Павла Розенка відбулася робоча нарада з керівництвом Професійної спілки працівників охорони здоров’я України за участю керівництва МОЗ, заступника міністра фінансів Сергія Марченка, заступника голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я , представників служби посередництва та примирення, було проведено 18 вересня перше засідання примирної комісії.

В.Коваль наголосила, що усі вимоги Профспілки можна було вирішити в межах соціального діалогу, проте це не було зроблено, а тепер Профспілку звинувачують у тому, що вона організувала акцію протесту виключно проти медичної реформи.

«Нічого подібного! Профспілка переконана – реформа дуже необхідна. Інша справа – вона має здійснюватися в законодавчому полі з дотриманням Конституції України, з урахуванням національних особливостей, бути науково обгрунтованою, враховуючи думку як Профспілок, як представників медичної спільноти, так і роботодавців».

Народні депутати України – члени Комітету,  розглянувши звернення Професійної спілки працівників охорони здоров’я  України щодо надання допомоги у задоволенні висунутих під час Всеукраїнської акції протесту 19 вересня 2017 року вимог медичних працівників до органів державної влади, ухвалили такі рішення:

·         підтримати викладені у зверненні Професійної спілки працівників охорони здоров’я  України та висунуті під час Всеукраїнської акції протесту 19 вересня 2017 року вимоги медичних працівників до органів державної влади;

·         виголосити з трибуни Верховної Ради України підтримані Комітетом вимоги медичних працівників до органів державної влади, висунуті під час Всеукраїнської акції протесту 19 вересня 2017 року;

·         підготувати проект відповідної Постанови Верховної Ради України з рекомендаціями Кабінету Міністрів України  щодо вжиття заходів для задоволення висунутих профспілками вимог.

Члени Комітету  також висловили недовіру в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляні Супрун та запропонували профспілкам розглянути на своєму засіданні це рішення.

 

Під час акції протесту, 19 вересня, представники Профспілки зустрілися з віце-прем’єр-міністром України Павлом Розенко, у результаті чого досягнуто певних домовленостей. Віце-прем’єр запевнив, що всі необхідні рішення для погашення заборгованості медичним працівникам будуть ухвалені Урядом найближчим часом.

В.о.Міністра участі у зустрічах з представниками трудових колективів не приймала.

 

20 вересня народний депутат Олег Мусій з трибуни Верховної Ради України оприлюднив вимоги Профспілки працівників охорони здоров'я України до Уряду, Президента, Парламенту, під якими підписалися сто тисяч медичних працівників. Комітет з питань охорони здоров'я вчора одноголосно підтримав ці вимоги медиків та вирішив повідомити про них всій країні з парламентської трибуни.

 

Відділ організаційно-правової роботи ХООППОЗУ.

 

До відома.

Головне управління статистики у Хмельницькій області.

Середня номінальна заробітна плата за видами економічної діяльності у 2017 році

(у розрахунку на одного штатного працівника, грн)

Вид діяльності

Січень

Лютий

Березень

Квітень

Травень

Червень

Усього

5027

5052

5598

5519

5623

6256

Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство

5563

5046

5674

6498

5804

6103

Промисловість

5704

5804

7076

6287

6413

6680

Фінансова та страхова діяльність

7717

7522

8011

8673

8213

8596

Державне управління й оборона; обов'язкове соціальне страхування

5458

6121

6333

6648

6843

8489

Освіта

4799

4894

4955

4976

5306

6774

Охорона здоров’я та надання соціальної допомоги

4129

4131

4290

4374

4596

4805

Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок

4002

4216

4261

4358

4553

5007

______________
Примітка. Дані наведено по юридичних особах та  відокремлених підрозділах юридичних осіб із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб

 

 

 

Зберегти

Зберегти

Просмотров: 920 | Печать
У цьому розділі:
1 Серпень, 2018