Лист ЦКППОЗУ від 28.12.20 Держпраці про ЗІЗ

Шановний пане Віталію!

Профспілка працівників охорони здоров’я України вкрай стурбована надмірною кількістю захворювання на COVID-19 працівників галузі.

Так, за даними НСЗУ станом на 26 грудня 2020 р.: 50361 медичних працівників захворіло, з них 8014 госпіталізовано у важкому стані, а 446 загинуло.

Однією з головних причин такої кількості захворювань Профспілка вважає порушення вимог чинного законодавства з охорони праці щодо забезпечення працівників дієвими засобами індивідуального захисту органів дихання (далі – ЗІЗОД), що підтверджується матеріалами проведених розслідувань гострих професійних захворювань COVID-19 працівників галузі.

Відповідно до вимог статті 163 КЗпП України, на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці працівникам видаються безплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту.

Проте «Галузеві норми безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, а також норм санітарного одягу і санітарного взуття працівникам установ, підприємств і організацій системи охорони здоров'я», затверджені постановою ВЦРПС від 05.10.1984 р. № 16, всупереч вимогам статті 28 Закону України «Про охорону праці», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. № 1022-р визнані такими, що не застосовуються на території України.

Внаслідок чого з 1 березня 2018 р. в галузі охорони здоров’я відсутні галузеві норми безплатної видачі ЗІЗ, а роботи з їх розробки не проводяться.

Відповідно до пункту 2 «Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров'я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29 листопада 2018 року № 1804, ЗІЗ мають відповідати вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту щодо безпеки та стандартам стосовно конструкції і виготовлення.

Також вони мають відповідати ступеню існуючих ризиків для життя та здоров'я працівників та існуючим на робочому місці умовам.

Відповідно до пункту 7 «Технічного регламенту засобів індивідуального захисту» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 р. № 761 (далі – Регламент), засіб захисту повинен забезпечувати належний ступінь захисту від небезпеки і мати таку конструкцію, що у передбачуваних умовах експлуатації забезпечує максимально можливий рівень захисту користувача засобу, який може без ускладнень провадити пов'язану з ризиком діяльність.

Відповідно до пункту 47 Регламенту для засобів, що призначаються для захисту дихальних шляхів (в разі, коли засіб захисту є фільтрувальним пристроєм), ефективність очищення повітря повинні гарантувати захист від проникнення з навколишнього природного середовища забрудненого повітря в об'ємі, здатному завдати шкоди здоров'ю користувача.

Відповідно до п. 6.2.2. «Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання», затверджених наказом Держгірпромнагляду від 28.12.2007 № 331, для захисту від дрібнодисперсних аерозолів застосовують ЗІЗОД першого та другого ступенів захисту (Р3 і Р2 за європейською класифікацією).

Відповідно до додатку 5 «Дисперсність часток аерозолів деяких речовин» до цих Правил, розміри аерозольних часток, які містять віруси становить до 0,1 мкм, тобто ці аерозолі є дрібнодисперсними, отже ЗІЗОД, які використовуються для захисту медичних працівників від інфікування коронавірусом COVID-19 повинні мати клас ефективності не нижче FFP2 та FFP3.

Проте у додатку 6 «Раціональне використання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) при захворюванні на COVID-19» до Стандартів COVID-19 встановлено, що медичні працівники консультативних кабінетів (кабінетів прийому) амбулаторних, поліклінічних та консультативно-діагностичних відділень/ закладів, що беруть участь у наданні медичної допомоги пацієнтам, зокрема під час фізикального обстеження хворого, повинні використовувати для захисту органів дихання медичну (хірургічну) маску згідно з «ДСТУ EN 14683:2014 Маски хірургічні».

Хоча у самому ДСТУ EN 14683:2014 зазначено, що хірургічні маски, призначені для обмеження передавання інфекцій від персоналу до пацієнтів (у деяких випадках навпаки) під час хірургічних операцій в операційних та інших медичних закладах з аналогічними вимогами.

Якщо основною метою є захист користувача від інфекції, треба використовувати засоби респіраторного захисту.

Маски хірургічні ефективні лише для бактеріальної фільтрації часток діаметром 0,5 - 12 мкм, які в рази більше вірусних аерозолів. Цей стандарт не поширюється на маски, призначені лише для індивідуального захисту персоналу. Хірургічні маски для використання в операційних і в аналогічних медичних закладах призначено для захисту робочого середовища, а не користувача.

Тому вимоги Стандартів COVID-19 щодо застосування медичних (хірургічних) масок, як засобів індивідуального захисту для органів дихання медичних працівників при наданні медичної допомоги пацієнтам з COVID-19, не відповідають вимогам чинних нормативно-правових актів з охорони праці.

Якщо на початку епідемії COVID-19 рекомендації з використання медичних масок замість респіраторів були вимушено запроваджені внаслідок їх відсутності у достатній кількості, то зараз такий стан не має виправдань.

Профспілка вважає, що сьогодні необхідно терміново змінити пріоритети, та, замість економії респіраторів, зробити усе можливе для захисту і збереження життя та здоров’я медичних працівників.

Зважаючи на зазначене Профспілка направила до МОЗ України такі вимоги:

- терміново привести Стандарти медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» у відповідність до вимог чинного законодавства з охорони праці;

- у додатку 6 до Стандартів таблицю «Вибір ЗІЗ» видалити. Замість неї розробити та затвердити «Тимчасові норми забезпечення медичних працівників засобами індивідуального захисту в умовах епідемії COVID-19»;

- при виконанні найбільш небезпечних медичних процедур передбачати використання шлангових респіраторів або автономних дихальних апаратів.

Просимо Вас, шановний пане Віталію, підтримати наші вимоги та звернути увагу державних інспекторів праці й лікарів з гігієни праці, які беруть участь у роботі комісій з розслідування гострих професійних захворювань медичних працівників на COVID-19, на такі порушення вимог чинного законодавства.

20:23
378
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...