Зміни та новації у нормативних документах — травень 2025

Шановні колеги! 

Інформуємо Вас про окремі зміни та новації у нормативних документах, що стосуються нашої галузі, внесені в квітні 2025 року та новини профспілок (з оригіналами документів можна ознайомитись за посиланнями, наведеними в тексті).

Генеральний секретар Європейської конфедерації профспілок Естер Лінч закликав до підтримки українських профспілок та ФПУ:

«Ми просимо всі членські організації ЄКП приєднатися до солідарності з українськими профспілками та ФПУ у зв'язку з останніми нападами на профспілкову власність та домашнім арештом Голови ФПУ та члена Виконавчого комітету ЄКП Григорія Осового.

Ви можете ознайомитися із заявою Президії ФПУ, а також із заявою Виконавчого комітету ЄКП. МКП також засудила напад.

Ми закликаємо вас зв'язатися зі своїми урядами, щоб висловити солідарність з українськими профспілками та попросити їх вжити заходів для підтримки профспілок в Україні.

У додатку ви знайдете шаблон листа ЄКП, який ви можете адаптувати/використовувати для надсилання своїм контактам.

Будь ласка, надішліть нам листа(и), які ви надсилаєте/надіслали, щоб мати огляд вжитих заходів солідарності та тримати наших українських колег в курсі подій.

З повагою,

Естер Лінч,

Генеральний секретар ETUC та PERC (посилання)

 

Відбулась спроба рейдерського захоплення Будинку профспілок у Києві. Вночі проти 23 травня 2025 р. завдяки діям спілчан і правоохоронних органів вдалося запобігти спробі незаконного проникнення невідомих осіб у будинок профспілок на майдані Незалежності в Києві, який перебуває у власності Федерації профспілок України (ФПУ).

У коментарі голова ФПУ Григорій Осовий, сказав, зокрема, що Профспілки України рішуче засуджують спробу рейдерського захоплення Будинку профспілок, яка відбулася в ніч на 23 травня. Цей зухвалий напад розцінюється як прямий виклик не лише профспілковому руху, а й усьому громадянському суспільству. Щоб привернути увагу громадськості та влади до зростаючої загрози рейдерства в Україні, Федерація профспілок ініціювала публічну акцію протесту — флешмоб біля Будинку профспілок. Учасники засудили протиправні дії невстановлених осіб і закликали до рішучих дій задля захисту правових норм.

Джерело: Пресцентр ФПУ

 

Генеральний секретар Європейської федерації профспілок громадського обслуговування (ЄФПГО) (EPSU) Ян Віллем Ґаудріаан звернувся до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля — ЄФПГО закликала український уряд припинити напади на профспілки та їхню власність.


На офіційному сайті The European Federation of Public Service Unions (EPSU) опубліковане повідомлення про позицію цього Європейського глобального профоб’єднання, яке нараховує більше 8 млн своїх членів. (посилання).

EPSU солідарна з українськими працівниками та профспілками і закликає Уряд негайно припинити ворожі дії проти профспілок та їхньої власності; забезпечити відкритий діалог з ФПУ та її членськими організаціями; дотримуватися міжнародних трудових стандартів та зобов'язань України за конвенціями МОП та гарантувати, що профспілки можуть відігравати свою важливу роль у відновленні демократичної, справедливої та стійкої України.

EPSUзакликає Прем'єр-міністра України використати свій вплив, щоб зупинити ці атаки та працювати разом із профспілковим рухом, а не проти нього.

Посилання

 

82 депутати ВРУ зареєстрували законопроєкт №13271-1 про легалізацію корупційного майна(itd.rada.gov.ua/BILLINFO/Bills/Card/56461). Законопроєкт забороняє НАЗК перевіряти майно посадовців, набуте, або після їх звільнення, або до призначення. (Закон України «Про запобігання корупції», №1700: Стаття 51-4. Моніторинг способу життя суб’єктів декларування — …_Строк здійснення моніторингу способу життя суб’єктів декларування не може перевищувати чотирьох місяців з дня прийняття рішення про його здійснення.)

Закуплені після звільнення автомобілі і нерухомість за корупційні кошти забрати найефективнішим способом – цивільною конфіскацією – стане майже неможливо. Депутати також пропонують (sud.ua/uk/news/publication/332111-deputaty-predlagayut-ogranichit-sroki-khraneniya-dannykh-o-korruptsionerakh-v-reestre-korruptsionerov), щоб дані про корупціонерів у Реєстрі корупціонерів не зберігалися довше 1 року. Якщо дані про корупціонерів видалять із реєстру, то вони більше не будуть офіційно вважатися корупціонерами в державних базах. Це може дати їм можливість знову працювати на державних посадах або брати участь у тендерах без обмежень, а НАЗК зможе перевіряти тільки ті активи, які посадовці набували під час перебування на посаді.

Інші статки та майно посадовців не можна буде перевірити. Крім того, НАЗК не матиме можливості перевірити майно, оформлене посадовцем на третіх осіб, хоч він користується ним. «Таким чином, посадовці зможуть до вступу на посаду вписувати суми коштів та майно, яке насправді не мають, аби потім виправдати награбоване. А після звільнення – зможуть взагалі не переживати, що у них знайдуть вкрадені у держави кошти та встигнути легалізувати кошти», – повідомили у Центрі протидії корупції (ЦПД).

Також у законопроєкті нардепи пропонують знизити межу вартості майна для конфіскації активів, якщо вони перевищують офіційні доходи посадовців, з 9,8 млн грн до 8,2 млн грн. У ЦПД зауважують, що це також звужує антикорупційну діяльність, оскільки майно за вартістю менш ніж 9,8 млн грн наразі можна конфіскувати за так званою «цивільною конфіскацією» – спрощеною процедурою, яка працює швидше за конфіскацію під час кримінального провадження.

Крім того, автори законопроєкту пропонують звузити повноваження НАБУ, дозволивши агенції займатися лише корупційними випадками у великих обсягах. Так, проєкт закону пропонує, щоб НАБУ займалося виключно випадками: корупції від приблизно 3 млн грн замість 1,5 млн грн.; службових злочинів від близько 9 млн грн замість близько 6 млн грн,; недостовірного декларування від 6 млн грн.

Зазначається, що в законопроєкті також пропонують підвищити пороги для покарання за недостовірне декларування. Йдеться про запровадження адміністративної відповідальності, якщо брехня в декларації перевищує 454 тис. грн. Наразі адміністративну відповідальність несуть ті, хто подав недостовірні відомості в декларацію на щонайменше 302 тис. грн. Також нардепи пропонують збільшити поріг притягнення до кримінальної відповідальності – з 1,51 млн грн до 2,27 млн грн, що ускладнює процедуру покарання посадовців за неправдиві декларації.

 

Уряд схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відповідності актам права Європейського Союзу та відповідним критеріям, встановленим Європейською платіжною радою», з метою приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA)».Законопроект №13233 від 30.04.2025 отриманий Верховною Радою і опрацьовується в Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики (itd.rada.gov.ua/BILLINFO/Bills/Card/56317) Приєднання України до SEPA дозволить громадянам та бізнесу здійснювати перекази у євро між європейськими країнами швидко, без додаткових комісій та за чітко встановленими правилами.

Законопроєктом передбачено створення Реєстру рахунків та індивідуальних банківських сейфів фізичних осіб, до якого будуть вноситись відомості:

  1. дата відкриття / закриття банківського рахунку, рахунку у цінних паперах, платіжного, іншого рахунку / електронного гаманця;
  2. вид та номер рахунку, що містить номер IBAN;
  3. ПІБ власника рахунку, індивідуального банківського сейфа;
  4. дані про установу, в якій відкритий рахунок чи сейф;
  5. номер та дата договору про надання індивідуального банківського сейфа (дату початку та строк дії, дату припинення договору, дані про осіб, які мають доступ до індивідуального банківського сейфа згідно з цим договором).

Водночас в законопроєкті зафіксовано, що до зазначеного реєстру не передаються відомості про рух і залишки коштів за рахунками громадян та про вміст сейфа. Також положення законопроєкту не передбачають будь-яких обмежень або затримок у проведенні фінансових операцій фізичними особами у зв’язку з запровадженням реєстру. Адміністратором такого реєстру пропонується визначити Державну податкову службу (ДПС).

Отже, мова йде про те, що податкова служба може отримати доступ до інформації про те, скільки рахунків (та або електронних гаманців, банківських сейфів) має фізична особа, в якій валюті і в якій фінустанові вони відкриті. Хоча і зараз для доступу податківців до певної частини цієї інформації достатньо запиту, без судового рішення (згідно ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 № 2121).

Тобто податкова отримає інформацію лише про наявність рахунків / електронних гаманців / індивідуальних сейфів у фізособи. А ось надання податківцям вільного доступу до інформації про рух та залишки коштів за цими рахунками не передбачається. Після прийняття закону податківці будуть знати про наявність рахунків не тільки юридичних осіб і ФОП, а також буде знати, скільки рахунків і в яких фінустановах мають фізичні особи. Дані про рух та залишки коштів на цих рахунках не будуть вноситися в Реєстр.

Законопроєкт передбачає, що КМУ має забезпечити створення та функціонування Реєстру рахунків та індивідуальних банківських сейфів фізосіб не пізніше 1 липня 2027 року.

 

1 травня 2025 року Верховна Рада України ухвалила Закон України №12255-1, яким внесено зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон №2136).

Нова редакція ст. 7 Закону №2136 передбачає, що кожна сторона зобов’язана постійно забезпечувати можливість зв’язку, а у у разі зміни контактних даних (поштова/електронна адреса, телефон) — повідомити іншу сторону протягом 10 календарних днів. Для цього роботодавець оновлює дані в Єдиному держреєстрі (ЄДР), а працівник — не пізніше 10 днів надсилає листа поштою або електронною поштою за адресою, зазначеною в ЄДР.

Оновлена ст. 13 Закону №2136 визначає — призупинення дії трудового договору може тривати не більше ніж 90 календарних днів. Причому накази роботодавця про призупинення дії трудового договору на строк понад 90 днів — втрачають чинність автоматично після закінчення цього строку. Тому після спливу строку трудовий договір віднов

Працівники, які були відсутні на роботі понад 90 днів поспіль, або працюють у зонах, визнаних тимчасово окупованими (за списком Мінреінтеграції), повинні надати роботодавцю актуальні контактні дані протягом 60 днів з дати набрання чинності законом.

 

Під час війни жодне віросповідання не може звільняти громадян України від військового обов'язку: Верховний Суд. Перебування держави в правовому режимі воєнного стану є вагомою причиною, щоб вести мову про необхідність виконання військового обов'язку всіма громадянами України, в тому числі й Свідками Єгови.

Такого висновку дійшов Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатом розгляду справи № 573/406/24 (провадження № 51-317км25) (постанова від 15 квітня 2025 року у справі № 573/406/24).

 

Кабінет Міністрів України на засіданні 30 травня вніс зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації. затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560. Кабмін визначив, що відстрочка науково-педагогічним працівникам від мобілізації надаватиметься на 1 рік, якщо особа працює мінімум на 0,75 ставки.

Так, Кабміном було змінено порядок надання відстрочки педагогічним та науково-педагогічним працівникам, які здійснюють педагогічну, наукову, науково-педагогічну діяльність у закладах освіти, а саме уточнено, що відстрочка науковим і науково-педагогічним працівникам закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, надається строком на 1 рік, але не більше як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента чи настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

 

Відновлення обов’язкової військової підготовки для студентів-медиків. Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування 23 травня 2025 р. підтримав проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 11 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби» (реєстр. № 13276 — itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56393).

Згідно з проектом, з 1 січня 2026 р. всі студенти медичних і фармацевтичних вищих закладів освіти, придатні за станом здоров’я, будуть зобов’язані пройти військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби. На сьогодні  лише близько 5% студентів-медиків проходять таку підготовку і лише на добровільних засадах. А законопроєкт також передбачає поновлення роботи наявних або створення нових кафедр військової підготовки в закладах вищої освіти усіх форм власності. МОЗ отримає право погоджувати перелік військово-облікових медичних спеціальностей та обсяги підготовки.

Прикінцевими положеннями законопроєкту №13276Кабінету Міністрів пропонується доручити Міноборони спільно з МОЗ, МОН забезпечити утворення необхідної кількості військових навчальних підрозділів з необхідною кількістю посад військової служби у закладах вищої освіти, що здійснюють підготовку здобувачів вищої освіти за медичними та фармацевтичними спеціальностями.

 

В травні цього року в ЗМІ з’являлись повідомлення про можливе масове «розбронювання» медичних працівниківМіністерство оборони надало роз’яснення (mod.gov.ua/news/zapit-shhodo-rozbronyuvannya-medikiv-ne-ye-masovim-i-stosuyetsya-lishe-tochkovogo-doukomplektuvannya-medichnih-pidrozdiliv-zsu),  що його відповідний запит до МОЗ стосується не всіх медиків, а лише обмеженої кількості фахівців, які пройшли підготовку за військово-обліковими спеціальностями та наразі є критично необхідними для доукомплектування підрозділів Медичних сил Збройних сил України — зокрема Сухопутних військ.

Йдеться про посади санітарних інструкторів (медичних сестер і братів), фельдшерів, військовозобов'язаних осіб офіцерського складу з підготовкою за фахом “лікувальна справа (сімейний лікар)”, та деяких інших спеціальностей, яких планується залучити на військову службу за контрактом строком на 1 рік. Причина такого запиту — системна нестача медичних кадрів у медичних підрозділах.

«Після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2025 року №36, яка передбачає 100% бронювання медиків, виникла загроза забезпеченню медичною підтримкою військовослужбовців через нестачу кваліфікованого медичного персоналу. Рішення про розбронювання стосуватиметься лише дефіцитних спеціальностей і лише тих фахівців, яких МОЗ визначить спільно з обласними департаментами охорони здоров'я. Ці працівники, згідно з чинним законодавством, зможуть підписати строковий контракт і обійняти посади у військових частинах, які сьогодні потребують підсилення», — заявили у Міноборони.

 

У Верховній Раді 13.05.2025 зареєстровано законопроєкт про новації щодо звільнення працівника з ініціативи роботодавця (законопроєкт № 13279 itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/56400) «Про внесення змін до статті 40 Кодексу законів про працю України щодо розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця». Законодавці бажають удосконалити процедуру розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у випадку систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного стягнення.

Ст. 40 КЗпП пропонується доповнити новою ч. 5: «Працівника може бути звільнено за пунктом 3 частини першої цієї статті лише в разі порушення трудової дисципліни чи невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, які були допущені працівником після того, як до нього було застосовано дисциплінарне чи громадське стягнення (яке не скасоване та не втратило юридичної сили за давністю).»

Джерело: ВРУ

 

Верховна Рада повернулась до законопроекту, внесеного на розгляд ще в жовтні 2023 року, прийнятого в першому читанні 21 серпня 20204 року – і нарешті 29 травня 2025 року Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді України прийняти в другому читанні та в цілому урядовий проект Закону про безпеку та здоров’я працівників на роботі (реєстр. №10147 від 13.10.2023 — itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42995).

Законопроект спрямований на формування нової національної системи запобігання професійним ризикам та впровадження положень Директиви Ради 89/391/ЄЕС від 12.06.1989 про заходи, покликані заохочувати до покращення безпеки та охорони здоров'я працівників на роботі.

Проектом Закону пропонується, зокрема:

  • запровадити нову національну систему запобігання виробничим ризикам, засновану на принципах оцінювання, контролю ризиків та управління ними, які є базовими для побудови подібних систем у країнах Європи та світу;
  • запровадити систему мінімальних вимог щодо безпеки та здоров’я працівників та регулярне здійснення роботодавцем оцінювання ризиків, які можуть виникнути на конкретному робочому місці, розробки і впровадження заходів щодо їх мінімізації або усунення;
  • визначити на рівні закону ключові терміни та поняття, які на сьогодні відсутні, зокрема, поняття інциденту, професійного ризику, оцінювання ризиків, робочого місця, шкідливих та небезпечних професійних факторів, аудиту системи безпеки та здоров’я працівників, експертної організації тощо.

 

Міністерство фінансів України оприлюднило прогнози ключових соціальних показників на 2026–2028 роки.Зокрема, йдеться про поступове підвищення рівня мінімальної заробітної плати, яке вплине на посадові оклади, індексацію зарплат, розміри допомог і соціальних виплат

Згідно з попередніми розрахунками Мінфіну, викладених у листі від 09.05.2025 №04110-08-6/13307 мінімальна заробітна плата становитиме:

  • у 2026 році – 8688 грн;
  • у 2027 році – 9374 грн;
  • у 2028 році – 10 059 грн.

Розміри посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки:

  • з 1 січня 2026 року – 3 470 гривень;
  • з 1 січня 2027 року – 3 744 гривні;
  • з 1 січня 2028 року – 4 018 гривень.

Індексація заробітної плати має здійснюватися в межах фонду оплати праці. Обчислення індексу споживчих цін для індексації заробітної плати провадиться наростаючим підсумком, починаючи з січня відповідного року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні попереднього року, у січні наступного року не нараховується.

 

16 травня затверджено нові порядки підтвердження трудового стажу для осіб, які працювали за межами України до 1992 року, а також скасовано пункт щодо підтвердження закордонного стажу без трудової книжки.  Відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV«Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування» постановою КМУ від 16.05.2025 №562«Деякі питання обчислення страхового стажу» (далі – Постанова №562, zakon.rada.gov.ua/laws/show/562-2025-%D0%BF#Text ) затверджено:

  1. Порядокпідтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат особам, які проживають в Україні, за періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 р. за межами України в республіках колишнього Союзу РСР для зарахування їх до страхового стажу (це пропідтвердження та зарахування стажу для призначення пенсії в Україні роботи в республіках колишнього СРСР);
  2. Порядокпідтвердження та зарахування періодів роботи особи в іншій державі до страхового стажу (стажу роботи) для визначення права на призначення пенсії за віком. (це про підтвердження, що інша держава не виплачує пенсію за період роботи до 01.01.1992 за межами України).

Також рішенням уряду виключено з Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637пункт 22 щодо підтвердження стажу роботи громадян України за її межами. Тепер діятимуть тільки нові процедури.

Іншими словами — що це означає ?

Відтепер стаж, який українці набувають за кордоном, буде включено для визначення права на пенсію за віком в Україні.

До сьогодні в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховувався тільки стаж, набутий в Україні. Виключення становили країни, з якими Україна мала ратифіковані угоди щодо врахування стажів.  Але минулого року ухвалений Закон №3674, який запровадив так звану пропорційну систему обрахування стажу. Документом визначено, що для всіх країн застосовуються однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж буде враховуватися при визначенні права на пенсію.

Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років – за кордоном, до прийняття Закону №3674– вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер – вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні.

Так ось, в 16 травня 2025 року Уряд ухвалив Постанову №562, яка регламентує правила врахування цього стажу — незалежно від того, чи укладено з країною угоду про взаємне визнання стажу, якщо стаж враховувався в стаж за кордоном (і це підтверджується документами), він буде враховуватися для визначення права на пенсію і в Україні.

А такожврегульовується проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж в Росії і Білорусі. Раніше діяла норма, відповідно до якої, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи Білорусі. З початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії. Постанова №562 визначає, що людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи Білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні. Таким чином, якщо громадянин працював до 1992 року, наприклад, у Казахстані, Білорусі чи Росії — цей період може бути зарахований до страхового стажу.

Пенсійний фонд зобов’язаний переглянути вже прийняті рішення, якщо вони були ухвалені з 25 квітня 2024 року до 16 травня 2025 року — тобто, між набуттям чинності Закону №3674 і нової постанови. Це стосується тих, хто працював до 1992 року в інших республіках СРСР. Тобто Пенсійному фонду доручено переглянути рішення, прийняті територіальними органами за період з дня набрання чинності Закону України від 25.04.2024 №3674 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» до дня набрання чинності вищезазначеними порядками, стосовно осіб, які працювали до 01.01.1992.

 

В Україні планують реформувати систему підтримки сімей у період до та після народження дитини — передбачають платити 50 тисяч гривень всім жінкам, які народили дитину. Про це в проєкті, розміщений для обговорення на сайті ФПУ- spo.fpsu.org.ua/laws/proyekt-zakonu-ukrayiny-pro-vnesennya-zmin-do-deyakyh-zakonodavchyh-aktiv-ukrayiny-shhodo-pidtrymky-simej-dlya-stymulyuvannya-narodzhuvanosti-ta-stvorennya-umov-yaki-spryyayut-poyednannyu-batkivstv/

Проєктом пропонується:

  • надавати допологову підтримку вагітним жінкам (у розмірі 100 % заробітної плати застрахованим та 7 тисяч гривень незастрахованим);
  • надавати одноразову виплату у розмірі 50 тисяч гривень всім жінкам, які народили дитину;
  • надавати жінкам допомогу для відновлення після пологів у розмірі, що буде визначено Кабінетом міністрів після прийняття проєкту акта;
  • надавати одному з батьків дитини (опікуну, бабусі, дідусю або іншому родичу, який фактично здійснює догляд за дитиною) допомогу для догляду у розмірі, що буде визначено Кабінетом Міністрів України після прийняття проєкту акта;
  • надавати допомогу для догляду за дитиною "єЯсла" одному з батьків (опікуну), у випадку якщо батьки вийшли на роботу після досягнення дитиною 1 року, у розмірі, що буде визначено Кабінетом міністрів України після прийняття проєкту акта.

При цьому як і раніше при народженні дитини здійснюється видача одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка”.

За розрахунками ООН, якщо не будуть прийняті заходи політики, населення України скоротиться до 2050 року до 32 млн. Базовий сценарій середньої народжуваності передбачає поступове збільшення коефіцієнтів народжуваності в з 1,0 до 1,5 дитини на жінку, але все ще нижче рівня відтворення. У квітні Міжнародний валютний фонд погіршив прогноз чисельності населення України до 33,9 млн осіб у 2030 році.

 

В 75 разів можуть зрости штрафи за ненадання переваги в русі автомобілям екстрених служб, — законопроект №11111(itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43892)

На сьогодні за ненадання переваги в русі автомобілю швидкої допомоги, поліції або рятувальників передбачено штраф у розмірі 680 грн. Вказаним законопроектом пропонується  збільшити штраф до 51 000 грн. Депутати розмірковують про це з 23 березня 2025 року  — з дати реєстрації законопроекту і початку ознайомлення. Процес ознайомлення триває…

 

Кабмін запровадив одноразову допомогу для молодих медиків, які працюватимуть у сільських регіонах та зонах бойових дій– 30 травня прийнята постанова №635 «Деякі питання надання одноразової адресної грошової допомоги випускникам, які закінчили підготовку в інтернатурі за лікарськими спеціальностями (посилання — tinyurl.com/4p628aba).

Одноразову адресну грошову допомогу надаватимуть випускникам інтернатури, які у 2025 році завершують підготовку за лікарськими спеціальностями та обирають роботу в медичних закладах державної або комунальної форми власності в сільській місцевості, на деокупованих або прифронтових територіях.

Передбачається виплата в розмірі 200 тисяч гривень, яку зможуть отримати лікарі при укладенні трирічного договору з відповідним медзакладом. Лікарська посада, на яку влаштовується випускник, має бути опублікована на Єдиному вебпорталі вакансій у закладах охорони здоров'я, а у самому медзакладі укомплектованість лікарських посад не має перевищувати 75%.

Рішення діятиме на період воєнного стану. Після його припинення або скасування Міністерство охорони здоров'я проаналізує кадрову ситуацію в державних і комунальних медзакладах, щоб оновити механізм підтримки молодих лікарів.

Можливо після такого аналізу урядовці повернуть скасований цією ж постановою №635 пункт 2 постанови КМУ від 11.05.2011 № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», який передбачав надання одноразової адресної грошової допомоги у п'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб випускникам вищих навчальних закладів медичного та фармацевтичного профілю, котрі уклали на строк не менш як три роки договір про роботу в закладах у сільській місцевості та селищах міського типу, а також про роботу в інших закладах охорони здоров'я на посадах лікарів загальної практики (сімейних лікарів), дільничних лікарів-педіатрів і лікарів-терапевтів.

Тобто скасовується виплата такої допомоги тим, хто обрав професію сімейного лікаря. Без коментарів.

 

В Україні всі дипломи та атестати будуть в цифровому форматі – Кабмін 5 травня 2025 р. оприлюднив постанову від 02.05.2025 №508(zakon.rada.gov.ua/laws/show/508-2025-%D0%BF#Text), якою затвердив Порядок формування та застосування е-документа про освіту. Порядок № 508 дозволяє зберігати, пред’являти та передавати інформацію про освіту в цифровому форматі за допомогою застосунку чи порталу Дія.

 Е-документ про освіту — це електронна форма документа про освіту, що створюється на основі записів у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі — ЄДЕБО).  Е-документ можна сформувати безоплатно та добровільно. До е-документа про освіту може формуватися е-додаток, якщо відповідні дані наявні в ЄДЕБО та за технічної можливості Порталу Дія.

Електронне відображення диплому, атестата чи іншого освітнього документа міститиме унікальний код (QR-код, штрих-код або цифровий ідентифікатор), буде доступне через застосунок і портал «Дія».

 

Кабміном затверджено, відповідно до ЗУ «Про систему громадського здоровʼя», «Порядок функціонування інформаційної платформи громадського здоров’я» – постанова КМ У від 02.05.2025 №506(zakon.rada.gov.ua/laws/show/506-2025-%D0%BF#Text).

Це централізований інструмент для збору, зберігання, обробки та надання доступу до даних, що необхідні для аналізу стану здоров’я населення, прогнозування епідеміологічної ситуації та формування рішень для органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Водночас платформа надаватиме інформацію фізичним та юридичним особам відповідно до рівня їх доступу.

Користувачами платформи зможуть стати представники державних органів, громадських і міжнародних організацій, медичні працівники та пацієнти. Передбачено інтеграцію платформи з наявними інформаційними системами та реєстрами, що дозволить отримувати достовірні дані для ухвалення рішень у сфері охорони здоров’я.

Дані, які підлягають включенню до інформаційної платформи громадського здоров’я, наступні:

– лікарські засоби та біобезпека (зареєстровані лікарські засоби, дозволені в Україні; державна реєстрація небезпечних хімічних та біологічних речовин;

– ліцензування медичної діяльності (суб’єкти господарювання з ліцензією на медичну практику; ліцензіати банків пуповинної крові, тканин і клітин людини;

– статистичні дані про захворюваність і медичні послуги (випадки соціально небезпечних хвороб; дані Національного канцер-реєстру; медико-соціальне забезпечення постраждалих від Чорнобильської катастрофи;  медичні записи, направлення, рецепти, медичні висновки; донори та реципієнти крові, осіб із трансплантованими анатомічними матеріалами);

– заклади охорони здоров’я та надавачі послуг (заклади, фізичні особи — підприємці (ФОПи), лабораторії з ліцензією на медичну практику; заклади, що беруть участь у програмі медичних гарантій; реабілітаційні та психологічні заклади для ветеранів);

– профілактика та імунізація (зведений звіт про профілактичні щеплення; дані про залишки, доставку, наявність, використання та утилізацію ліків і вакцин);

– освіта та професійний розвиток (зареєстровані провайдери та заходи безперервного професійного розвитку);

– Програма медичних гарантій (декларації з лікарями первинної допомоги; договори про реімбурсацію, укладені з Національною службою здоров’я України).

Власником платформи та володільцем її інформації є держава в особі МОЗ, а адміністратором платформи — державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».

 

Оновлені санітарно-протиепідемічні вимоги до аптек — 5 травня 2025 р. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України оприлюднило проєкт наказу, яким передбачається затвердження Державних санітарних норм і правил щодо санітарно-протиепідемічних вимог до аптечних закладів.

Наказ передбачає затвердження Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до аптечних закладів» та скасування наказу МОЗ України від 15 травня 2006 р. № 275 «Про затвердження Інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів». (moz.gov.ua/uk/povidomlennya-pro-oprilyudnennya-proyektu-nakazu-ministerstva-ohoroni-zdorov-ya-ukrayini-pro-zatverdzhennya-derzhavnih-sanitarnih-norm-i-pravil-sanitarno-protiepidemichni-vimogi-do-aptechnih-zakladiv)

МОЗ приймає зауваження та пропозиції щодо проєкту наказу протягом 30 днів після його оприлюднення письмово за адресою: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, а також на електронну пошту: moz.pharm@moz.gov.ua.

 

Внесені зміни до постанови КМУ від 25.04.2018 № 410 «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» - постановою від 02.05.2025 №511. Встановлено механізм стягнення штрафних санкцій шляхом уточнення періоду, протягом якого надавач зобов’язується сплатити штрафи, передбачені Типовою формою договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Оновлена Типова форма договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій передбачає, що надавач зобов’язаний підписати звіт протягом трьох робочих днів. А якщо має заперечення до звіту — подати їх НСЗУ протягом шести робочих днів з дати отримання звіту.

Штрафи тепер у розмірах прожиткового мінімуму, а не відсотках фактичної вартості наданих послуг. Наприклад, за кожний виявлений випадок оплати пацієнтом медпослуг та/або лікарських засобів, та/або медвиробів (повністю або частково), які надавач мав забезпечити за договором, загрожує штраф у сумі шести розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня року, у якому накладено штраф.

Надавач зобов’язаний сплатити штраф протягом 30 календарних днів з дня, коли отримав таку вимогу від НСЗУ.

Передбачено включення медичних послуг за грудень, які були надані після дня подачі звітності у грудні (у зв’язку із закінченням бюджетного року), до звіту за січень наступного бюджетного року, з метою здійснення оплати надавачу за фактично надані медичні послуги тощо.

Увага! Детально про нові звіти і штрафи НСЗУ – інформацію надішлемо окремим повідомленням.

 

29 травня 2025 р. набув чинності «Порядок проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я», затверджений наказом МОЗ від 16.04.2025 № 650(далі — Наказ № 650; Порядок № 650 — moz.gov.ua/uk/decrees/nakaz-moz-ukrayini-vid-16-04-2025-650-pro-zatverdzhennya-poryadku-provedennya-atestaciyi-pracivnikiv-sferi-ohoroni-zdorov-ya-ta-vnesennya-zmin-do-deyakih-nakaziv-ministerstva-ohoroni-zdorov-ya-ukrayini). Його ухвалили після розгляду на Колегії МОЗ та громадського обговорення (!?).

Документ запроваджує оновлену модель атестації. Зміни в атестації працівників сфери охорони здоров’я будуть реалізовуватися вже з 01.07.2025 цього року, зокрема ведення особистого освітнього портфоліо та облік балів безперервного професійного розвитку для всіх медичних фахівців, не лише лікарів.

Ключове нововведення — Сертифікат про присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації, який діятиме впродовж усього професійного шляху працівника.

Наказ № 650, зокрема, передбачає:

  • атестація працівників сфери охорони здоров’я відновлюється через шість місяців з дня припинення воєнного стану;
  • строк дії сертифікатів лікаря, фармацевта/провізора-спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію, який сплив у період дії воєнного стану, подовжується на період дії воєнного стану та протягом шести місяців з дня коли його припинять або скасують;
  • особисте освітнє портфоліо (далі — ООП) та облік балів безперервного професійного розвитку (далі — БПР) для працівників, що визначені пунктом 2 постанови КМУ від 14.07.2021 № 725 розпочинається протягом 10 робочих днів з дня, коли набере чинність цей наказ, а щорічна перевірка портфоліо  з балами БПР почнеться у 2026 році;
  • річний обсяг балів БПР нараховуватимуть до 30 червня 2025 року відповідно до критеріїв, що наведені в додатку 4 до Порядку атестації, затвердженого ще «старим» наказом МОЗ від 22.02.2019 № 446. А з 1 липня 2025 року — відповідно до критеріїв, що наведені в додатку 6 до нового Порядку № 650.

Річний мінімум для більшості працівників у сфері охорони здоров’я: лікарів, фармацевтів та інших — 50 балів БПР. Для сестер медичних, асистентів фармацевта та інших фахівців — 30.

Чергова атестація відтепер відбуватиметься за місцем роботи — у закладах охорони здоров’я, а не в центральних та регіональних атестаційних комісіях. Проходитиме вона раз на п’ять років — ЗОЗ проводитимуть атестацію двічі на рік — у квітні та жовтні — для працівників, у яких у відповідному півріччі закінчується строк дії Сертифіката. Атестацію організовуватиме відділ кадрів, і працівникам не потрібно подавати заяви — процес відбуватиметься автоматично. Заяву та додаткові документи подаватимуть лише ті, хто претендує на вищий рівень професійної кваліфікації до 1 березня чи 1 вересня. Це залежить від закінчення строку дії Сертифіката.

Порядок № 650 також передбачає позачергову атестацію. Її проводитиме комісія, яка створюється наказом керівника закладу охорони здоров’я  у разі порушень або невиконання обов’язків. За результатами атестації працівник може бути направлений на відновлення професійної діяльності або стажування. Відновити професійну діяльність також потрібно за відсутності практики понад три роки або після того як суд позбавив права працювати за професією.

Іншими словами:

До липня цього року, наприклад, один майстер-клас, незалежно від тривалості, давав 10 балів, то з 1 липня одна академічна година навчання (45 астрономічних хвилин) приноситиме лише 1 бал БПР.  За участь у тематичному навчанні (фахові (тематичні) школи, семінари, майстер-класи, тренінги) нараховується 1,5 бала за 1 год. У випадку проходження онлайн у режимі реального часу з фіксацією участі — 1 бал за 1 год. Підтверджувальним документом буде Сертифікат.

За проведення тематичного навчання, яке зареєстровано як захід БПР, у ролі викладача та/або тренера (фахові (тематичні) школи, тренінги, семінар, майстер-класи) — нараховується 2 бали за 1 год. Підтверджувальним документом у такому випадку є Сертифікат тренера.

З’являються нові можливості отримати бали БПР:

— професійне стажування;

— електронний курс;

— кураторство інтернів та резидентів;

— проходження інтернатури;

— фасилітація груп рівних.

Важливо, що замість п’яти нормативних актів діятиме єдина номенклатура спеціальностей та спільний порядок атестації для всіх працівників сфері охорони здоров’я і вперше запроваджується єдиний документ — Сертифікат про присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації. Він діятиме протягом усієї професійної діяльності людини.

Атестацію поновлять через 6 місяців після припинення/скасування воєнного стану. Усі сертифікати, що спливли під час війни, автоматично подовжуються на цей самий період. Також можлива  позачергова атестація — у разі порушень або відсутності практики понад 3 роки. Рішення — за спеціальною комісією.

Працівники, зараховані до 06.06.2022, можуть продовжувати працювати на займаних посадах, якщо їх назва посади відповідає професії, визначеній у професійному стандарті або Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», що затверджений наказом МОЗ України від 29.03.2002 р. № 117. Працівники, посади яких не відповідають найменуванням професій у професійних стандартах або вищевказаному довіднику, переводяться на посади з назвами, що узгоджуються з цими нормативними документами, із дотриманням вимог щодо освіти та післядипломної спеціалізації.

За інформацією МОЗ

Увага! Детальну інформацію щодо атестації працівників сфери охорони здоров’я надішлемо окремим листом

 

Мінфін вніс зміни до Інструкції щодо нарахування та сплати ЄСВ — уточнено, які документи підтверджують інвалідність працівника для застосування зниженої ставки 8,41%. Підтвердження інвалідності — витяг із рішення експертної команди щодо функціонування особи (постанова КМУ № 1338 від 15.11.2024) або  копія довідки МСЕК про інвалідність (видана до 01.01.2025).

Ставка 8,41% застосовується:

— з дати подання документів від працівника;

— протягом строку, визначеного постановою № 1338.

Наказ Мінфіну від 05.05.2025 № 231 набрав чинності 29.05.2025 р. (ips.ligazakon.net/document/RE44179?an=1)

 

Наказом МОЗ України від 26 травня 2025 р. № 871 внесено зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я». У розділі «Керівники» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 березня 2002 р. № 117, пункти 11, 12 виключені. У зв’язку з цим пункти 13, 14 вважати пунктами 11, 12.

Виключені з Довідника  пункти 11 та 12 —  це: «п.11. Заступник начальника головного управління, управління (самостійного відділу, служби) охорони здоров’я місцевої державної адміністрації» та «п.12.Начальник головного управління, управління (самостійного відділу, служби) охорони здоров’я місцевої державної адміністрації». (посилання: zakon.rada.gov.ua/rada/show/va117282-02#n5 ).

Якщо посада, яку займали співробітники, була виключена з «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників», це свідчить про зміну нормативної бази, що встановлює кваліфікаційні вимоги, і відповідно – про необхідність перегляду кадрової політики щодо таких співробітників. Якщо існують посади, які відповідають потребам установи, співробітникам пропонують переведення з відповідним уточненням посадових характеристик і розмірів оплати праці згідно з чинними нормативними актами. Якщо ж аналогічних посад немає, може бути запропоновано проходження перепідготовки або підвищення кваліфікації з подальшим переведенням, або, в крайньому випадку, застосовано процедуру скорочення штатів згідно з чинним законодавством.

 

МОЗ уточнило порядок укладення та розірвання декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги. ️Наказом «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України» від 25.04.2025 № 711 (zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0645-25#Text) МОЗ надало право пацієнту самостійно подавати й розривати декларацію з лікарем первинної медичної допомоги (ПМД). Зробити це можна через особистий кабінет пацієнта в електронній системі охорони здоров’я.

Водночас надавач ПМД може відмовити пацієнту, який його вибрав, якщо не погодив перевищення оптимального обсягу практики первинної медичної допомоги.

 

НСЗУ надало уточнене роз’яснення щодо скерування лікарями «первинки» на лабораторні обстеження  - цитуємо:

Закладам охорони здоров’я (за списком)

 

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) висловлює свою повагу та звертається з таким.

Відповідно до пп. 3–4 п. 4 Положення про Національну службу здоров’я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 р. № 1101, НСЗУ затверджує алгоритми та правила щодо визначення медичної послуги в рамках програми медичних гарантій як такої, що підлягає оплаті за тарифом.

Згідно з п. 9 Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 р., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2024 р. № 1503 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році», визначення медичної послуги як такої, що підлягає оплаті за тарифом, встановленим для відповідного пакета медичних послуг, здійснюється НСЗУ, серед іншого, відповідно до алгоритмів та правил, визначених НСЗУ.

Враховуючи це, НСЗУ розроблено правила щодо визначення послуг за сервісом «Лабораторна діагностика» пакету медичних послуг «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» у 2025 р. Відповідний наказ розміщено на офіційному вебсайті НСЗУ за посиланням.

Звертаємо вашу увагу, що перехід на новий облік здійснюватиметься з 1 липня 2025 р.

Пріоритет діяльності НСЗУ – ефективна реалізація програми медичних гарантій в інтересах усіх пацієнтів, щоб кожен мав доступне та належне лікування.

Працюємо разом заради Перемоги України та здоров’я наших людей!

 

Голова  Наталія ГУСАК)

(посилання на наказ НСЗУ № 377 від 15.05.202 — nszu.gov.ua/storage/editor/files/hakaz-nszu-pravila-ambulatorka_1747642848.pdf )-

Фактично НСЗУ змінила правила скерування пацієнтів на діагностичні обстеження – до затвердження цього наказу сімейні лікарі могли виписувати направлення на майже всі види обстежень, у тому числі на МРТ і КТ, то з 1 липня 2025 року їхні повноваження обмежили. Керівниця НСЗУ Н.Гусак у відомому інтерв’ю «УП. Життя» пояснила, що лікарі  первинної ланки можуть скеровувати лише на: УЗД (черевної порожнини) рентген-обстеження (грудної клітки, кінцівок), холтерівський моніторинг, ендоскопічне обстеження (ШКТ, сечостатевої, дихальної систем) та базові лабораторні дослідження.

Складніші дослідження — МРТ, КТ чи спеціалізована лабораторна діагностика юуде доступною тільки для лікарів-«вузьких спеціалістів». Хоча технічно сімейні лікарі можуть створити направлення на будь-які дослідження, НСЗУ не фінансуватиме ті, що виписані з порушенням нових правил.

Коментарі зайві. Мета зрозуміла. Реакція лікарів первинки – прогнозована.

 

У той же час Кабмін визначив, як часто НСЗУ має право вносити зміни до умов закупівлі та специфікацій послуг — НСЗУ має право вносити зміни до умов закупівлі та специфікацій послуг за програмою медгарантій не частіше ніж один раз протягом шести місяців у межах одного календарного року. (zakon.rada.gov.ua/laws/show/511-2025-%D0%BF#Text).

(Постанова Кабінету Міністрів України від 2 травня 2025 р. № 511 — ЗМІНИ, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410

1. Пункт 7Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого зазначеною постановою, викласти в такій редакції:

“7. Внесення змін до умов закупівлі та специфікацій здійснюється в порядку, передбаченому пунктами 5-6 цього Порядку, не частіше одного разу протягом шести місяців у межах одного календарного року.”).

 

Комітет Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхуванняпідтримав відповідні законодавчі ініціативи № 13131 та № 13138, які передбачають впровадження електронних медичних довідок для водіїв замість паперових. (посилання — itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56041та itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56068)

Законопроєкти передбачають, що водії, які керують транспортом для особистих потреб, зможуть проходити огляд у свого сімейного лікаря або терапевта, а огляд у лікарів-спеціалістів буде лише за медичними показаннями. Для професійних водіїв залишиться медкомісія, а огляд у психіатра — за потребою. Паперову довідку замінить електронний медичний висновок, який лікар вноситиме до електронної системи охорони здоров’я.

Джерело: КМУ

 

МОЗ затвердило перелік медобладнання, яке потрібно реєструвати в ЕСОЗ – шляхом внесення змін до наказу МОЗ «Деякі питання реєстрації медичного обладнання в Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я в електронній системі охорони здоров’я» від 22.04.2025 №697 (посилання на перелік — zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0633-25#Text)

До ЕСОЗ потрібно вносити дані про обладнання, яке:

  • входить до затвердженого переліку;
  • фізично наявне в закладі;
  • належить закладу або перебуває в оренді;
  • доступне для використання або потребує ремонту.

Обладнання, що не підлягає відновленню, реєструвати не потрібно. Відповідає за реєстрацію обладнання керівник ЗОЗ, а виконувати це завдання може уповноважений керівником працівник.

Детальну інформацію щодо практичної реалізації отримують в службі підтримки медичної інформаційної системи (МІС), яка використовується в закладі охорони здоров’я — тому що функціонал буде доступний після оновлення МІС.

МОЗ не визначило кінцевого строку внесення обладнання в ЕСОЗ. Але НСЗУ рекомендує почати вносити інформацію про обладнання одразу після появи відповідної технічної можливості в МІС. Це дасть змогу своєчасно актуалізувати публічну інформацію та підготуватися до наступних етапів реалізації.

 

КМУ розширює проєкт підготовки фахівців з реабілітації за дуальною формою здобуття освіти — постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2024 р. №981» від 29.04.2025 №492 (zakon.rada.gov.ua/laws/show/492-2025-%D0%BF#Text)

З огляду на потребу у фахівцях з реабілітації, КМУ дозволив у межах експериментального проєкту обіймати посаду фізичного терапевта або ерготерапевта студентам, які відповідають одночасно двом умовам:

  • пройшли відбір для участі в експериментальному проєкті;
  • мають щонайменше рік досвіду роботи на посаді асистента фізичного терапевта або асистента ерготерапевта .

Окрім чотирьох університетів, до проєкту зможуть долучитися приватні ЗОЗ і найкращі в наданні реабілітаційної допомоги заклади в системі Міноборони

 

 

Інформація актуальна станом на 02.05.2025

Інформаційно-аналітичний відділ ХООППОЗУ© 2025

 

 

Довідков

Статистика ПМД

    • Середній вік лікаря первинної ланки становить майже 50 років, понад 80% лікарів — жінки;
    • наразі в Україні 2 541 надавач первинної медичної допомоги має договір з НСЗУ;
    • 23 тисячі лікарів “первинки” (сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів) надають медичну допомогу в більш ніж 7 тисячах місць (ЦПМСД, амбулаторіях тощо);
    • у середньому на одного лікаря припадає 1 249 декларацій;
    • понад 21% лікарів первинної ланки працюють із перевищенням оптимального навантаження;
    • за даними НСЗУ, у 2024 році середня заробітна плата сімейного лікаря становила 23,8 тис. грн, а медичних сестер і братів — 14,9 тис. грн. Тільки у 21 медичному закладі лікарі отримували понад 35 тис. грн щомісяця, в 267 медзакладах — понад 28 тис. грн.

 

Остап Дроздов: зарплати, трудові доходи й африканська бідність в Україні. Довідка за 2024 рік.

    •  Середня зарплата по країні – 21 473 грн., у перерахунку на євро це 457 євро.  Це в 7-10 разів нижче, ніж у Європі;
    •  Середня зарплата в Європі – 3155 євро. В Німеччині 4250 євро, в Польщі 1504, в Чехії 1954, у Британії 3266, в Іспанії 2715;
    •  Це зумовлює шалену трудову міграцію, яка набуває характеру втечі від бідності, притаманної країнам третього світу;
    • 75% роботодавців мають дефіцит кадрів;
    • Лише 2% працівників отримали підвищення зарплати на 50%, 20% працівників не мали підвищень, 5% отримали зниження;
    • Інфляція найвища в Європі: 12%.

Найвищі зарплати, єдині галузі, де зарплата перевищує 1000 євро- в ІТ 52 тисячі,  в авіації 44 тисячі та  у фінансах 41 тисяча.

Упосліджені галузі: культура 13 тисяч, освіта 15 тисяч., зарплата медиків на 22% нижча за середню по країні.

 Розрив між зарплатами – майже 40%,  80% педагогів скаржаться, що суспільство не цінує їхньої праці — 40% учителів планують піти геть до 2030 р.

Оцінка власного добробуту: дуже поганий 10%, поганий 22%, не поганий і не добрий 50%

Масштаби злиденності: 12% бракує навіть на їжу, 36% вистачає лише на їжу й базові потреби, 25% економлять на харчах.

14:30
89
No comments yet. Be the first to add a comment!
Loading...