Виплата 10 місячних пенсій при звільненні

Медичним працівникам з 1 жовтня 2011 року органами Пенсійного фонду України виплачується неоподатковувана одноразова грошова допомога, передбачена пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розмірі 10 місячних пенсій особи на день її призначення.

Ця грошова допомога виплачується тим, кому на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (довідково -  до кінця 2020 року – це вік 60 років та стаж не менше 27 років), які працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж на таких посадах 35 років – для чоловіків, 30 років – для жінок, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1191.

Згідно пункту 2 цього Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Такі посади визначає постанова Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".

Вимоги щодо безперервності роботи на посадах згідно постанови №909 немає.

До стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, зараховується час роботи на посадах, передбачених зазначеними вище Переліками, незалежно від медичного навантаження, тому робота навіть на 0,25, 0,5 або 0,75 ставки дає право на призначення зазначеної пенсії.

Тобто, якщо, наприклад, медична сестра в лікарні після 2004 року щомісяця працює на 0,5 ставки і отримує заробітну плату в розмірі, меншому за мінімальну заробітну плату, установлену в законодавстві, то до страхового стажу кожний місяць роботи після 01.01.2004 р. буде зараховано пропорційно сплаченим страховим внескам (якщо не здійснено доплату до мінімального розміру), а до стажу роботи за спеціальністю, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, буде зараховано як повні місяці роботи.

Щодо служби в армії - згідно із статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується військова служба. Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (стаття 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Якщо військовослужбовці проходять військову службу в закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України на посадах лікарів та середнього медичного персоналу, тобто на посадах, які передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року N909 проходження військовослужбовцями військової служби зараховується до стажу роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років (лист Міністерства юстиції України від 18.05.2009 №6090-0-33-09-21). Перелік закладів охорони здоров'я Збройних сил України затверджений наказом Міністра оборони України від 23.03.2017 № 168.

Враховуйте, що зарахування до спеціального стажу часу навчання в навчальних закладах у чинному пенсійному законодавстві України не передбачено.

Час роботи депутата на виборній посаді в місцевій раді зараховують до стажу роботи за тією спеціальністю, за якою він працював до обрання на виборну посаду в раді.

За роз’ясненнями Пенсійного фонду (лист № 13923/Т-102від 23.01.2015 р.) відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку зараховується до загального, безперервного стажу роботи і стажу роботи за спеціальністю. Проте, якщо догляд за дитиною здійснювався, наприклад, під час навчання в клінічній ординатурі, то період такої відпустки до стажу, який дає право на грошову допомогу, не зараховується.

Особи, яким були призначені пенсії за вислугу років і які згодом влаштувались на роботу, яка дає право на пенсію за вислугу років (в зв’язку з чим виплата пенсії за вислугу років була припинена, а на момент досягнення пенсійного віку вони працюють на посадах в державних чи комунальних закладах освіти чи охорони здоров’я і звертаються за призначенням пенсії за віком), права на таку грошову допомогу не мають, оскільки пенсія їм уже призначалась.

Актуально станом на 01.04.2020 р.

288
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...