Зміни в законодавстві про мобілізацію – Закон України №3633

16 квітня 2024 року Президент України В.Зеленський підписав Закон від 11.04.2024 №3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" (законопроєкт №10449).(посилання -  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3633-IX#Text ). Основна його частина набрала чинності 18 травня 2024 року. 

Законом №3633 внесені зміни до Кодексу законів про працю України, Кодексу адміністративного судочинства та законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Національну поліцію», «Про виконавче провадження».

Основні норми Закону №3633 передбачають:

Щодо військового обліку:

 • усі призовники, військовозобов’язані та резервісти через 60 днів з дня набрання чинності Законом мають з’явитися до ТЦК, у ЦНАП або скористатися електронним кабінетом і пройти звірку персональних даних з обліковими даними ТЦК – тобто Закон № 3633 зобов’язує чоловіків, які знаходяться на території України та за кордоном уточнити свої облікові дані до 17 липня 2024 року;
 • чоловіки, які мають спеціальні звання (класні чини) та проходять службу у правоохоронних органах, податковій, митній службі тощо, а також звільнені з такої служби повинні протягом 60 днів після прийняття законопроєкту стати на військовий облік військовозобов’язаних у ТЦК за своїм місцем проживання;
 • чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, повинні стати на військовий облік.

Громадяни зобов’язані мати при собі під час воєнного стану та/або під час проведення мобілізації військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою разом із документом, що посвідчує особу.

Особа, яка стоїть або стає на військовий облік, у добровільному порядку може зареєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

 Щодо мобілізації, вручення повістки.

Запроваджене обов’язкове проходження медичного огляду для всіх військовозобов’язаних.

Участь в оповіщенні військовозобов’язаних під час мобілізації разом із ТЦК братимуть поліція, місцеві органи державної влади, органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ і організацій. 

Затверджено перелік інформації, яка має бути зазначена в повістці. Кожен військовозобов’язаний знатиме, що це саме його повістка

Поважними причинами неприбуття громадянина по повістці до ТЦК визначено: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк; смерть близьких родичів.

З 18 травня чоловіки військовозобов'язаного віку мають протягом 60 днів з'явитися до ТЦК, щоб стати на військовий облік і оновити свої облікові дані. Якщо вони цього не зроблять, їм надсилатимуть «вимогу». «Вимога» і повістки - це різні документи, які мають свою послідовність. "Вимогу" надсилатимуть після повістки, якщо чоловік військовозобов'язаного віку її проігнорував і не з'явився до ТЦК.

 Якщо особа не з'явилася за повісткою, ТЦК спрямовує запит у відділ поліції із проханням провести адміністративне затримання цієї особи. Якщо адміністративне затримання протягом 5 днів після цього не відбулося - ТЦК надсилає чоловіку "вимогу". "Вимога" по суті є досудовим регулюванням спору. Інакше у ТЦК будуть вимушені звернутися до суду із заявою про заборону керувати транспортними засобами та накладення інших адміністративних стягнень на цю людину як на «ухилянта».

Тобто "вимогу" будуть вручати:

 • коли громадянин не з'явився до ТЦК, не пройшов ВЛК або не уточнив свої дані протягом 60 днів;
 • ТЦК звертається до поліції з вимогою доставити такого громадянина до ТЦК;
 • у разі неможливості доставки керівник ТЦК протягом 5 днів надсилає цьому громадянину у паперовій формі поштою ту саму "вимогу".

Вважається, що "вимога" є отриманою з моменту, коли працівник пошти поставить свій підпис про її отримання людиною, або поставить підпис там, де вказано, що особа відмовилася отримувати цей документ. ТЦК протягом 10 днів після повернення цієї "вимоги" з відміткою пошти направляє матеріали справи до суду з доказами застосування усіх можливих способів повідомити військовозобов'язаного про його обов'язок стати на військовий облік. В подальшому загальний місцевий суд за адресою реєстрації військовозобов'язаного буде розглядати дану справу і виносити адміністративні стягнення.

Передбачається, що справи у судах стосовно чоловіків призовного віку після надсилання "вимоги" розглядатимуть у порядку письмового провадження без виклику людини до суду. Результатом за ігнорування повісток можуть бути штрафи від 17 до 25 тисяч, для юридичних осіб штрафи становлять до 56 тисяч гривень.

У Законі "Про мобілізацію" арешту рахунків не прописали, однак закон України "Про виконавчі провадження" передбачає обов'язок накладати арешт і блокувати рахунки. Без цього виконавча служба не зможе виконати рішення суду про притягнення правопорушника до відповідальності.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:

 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів;
 • жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти тощо, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду тощо;
 • усиновлювачі, опікуни, піклувальники та ін. особи, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років;
 • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або батьками, якщо людина сама потребує постійного догляду за медичним чи лікарським висновком;
 • опікун особи, визнаної судом недієздатною;
 • які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
 • які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
 • які мають одного із батьків із інвалідністю І чи ІІ групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати;
 • члени сім’ї другого ступеню споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею;
 • члени сімей (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний) брат чи сестра) осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності;
 • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти;
 • здобувачі освіти зараховані до інтернатури;
 • громадяни, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку із звільненням з полону (такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою);
 • військовозобов’язані до досягнення 25-річного віку, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 101 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» чи базову військову службу (такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою).

Виключена можливість ухилятися громадянам від призову під час мобілізації шляхом вступу до закладу освіти для отримання другої, третьої вищої освіти (бакалавр, магістр) чи нижчої освіти за наявну. Також виключено відстрочки працівникам підприємств, установ та організацій Міністерства оборони.

 Закон №3633 передбачає наступні заходи впливу:

 • обмеження судом громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, у разі невиконання вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов’язку (обов’язків).
 • надання консульських дій у закордонних дипломатичних установах України здійснюватиметься за умови уточнення громадянином своїх персональних даних з обліковими даними у ТЦК.
 • в умовах воєнного стану оформлення паспортних документів за кордоном для громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у них військово-облікових документів.

 Щодо проходження військової служби.

Запроваджується базова військова служби для чоловіків віком від 18 до 25 років, яка триватиме:

 • в мирний час – до п’яти місяців, з яких до трьох місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка;
 • під час дії воєнного стану – на строк до трьох місяців, з яких не менше одного місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка.

Запроваджується базова загальновійськова підготовка у вищих навчальних закладах будь-якої форми власності з 1 вересня 2025 року.

Запроваджуються короткострокові контракти на військову службу під час воєнного стану (для громадян віком від 18 до 25 років, для медичних фахівців та психологів – 1 рік).

Запроваджується додаткова вимога для прийняття на державну службу, службу в органи місцевого самоврядування, в органи поліції та прокуратуру – це проходження базової загальновійськової підготовки або військової служби

Щодо мотивації для військовослужбовців.

Щорічна основна відпустка тривалістю 30 днів під час дії воєнного стану протягом календарного року може надаватися частинами, при цьому одна частина не менше 15 календарних днів.

Запроваджується додаткова відпустка: 

 • за знищену техніку тривалістю не більше 15 календарних днів на рік.
 • додаткова відпустка військовослужбовцям, звільненим із полону, тривалістю 90 календарних днів із збереженням грошового забезпечення;

Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця не може становити менше 15 мільйонів гривень. 

У разі укладення контракту одноразово надається сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень. При укладенні першого контракту надається одноразова компенсація 50 відсотків від першого внеску за програмою Є-оселя, додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби та ще 100 тисяч гривень після другого.

У разі укладення контракту військовослужбовцям не нараховуються штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, зокрема банками, а також проценти за користування кредитом, окрім кредитних договорів щодо придбання майна або автомобіля.

Деталізуємо окремі положення законодавства про військовий обов’язок.

Чоловіки у віці від 18 до 60 років повинні перебувати на військовому обліку в статусі призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Законом про військову службу визначено, що призову на військову службу під час мобілізації підлягають лише військовозобов’язані та резервісти. Це означає, що призовників не можуть призивати на військову службу. Виключення – лише контрактна служба, але лише за бажанням самого призовника.

За загальним правилом молоді люди віком до 25 років є призовниками, а по досягненню цього віку вони стають військовозобов’язаними. Але є ситуації, коли призовник може стати військовозобов’язаним раніше: 

 • чоловік, котрий відслужив строкову військову службу, після демобілізації стає на військовий облік в ТЦК та СП і набуває статус військовозобов’язаного;
 • студент, який навчався на військовій кафедрі, після закінчення навчання та складання присяги стає військовозобов’язаним; 
 • чоловік, якого було звільнено від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами чи за станом здоров’я, стає військовозобов’язаним.

Оскільки на сьогодні призов на строкову військову службу не відбувається, здорові «призовники» не можуть бути призвані на військову службу, але їх хворі однолітки, можуть бути призвані, оскільки в момент, коли медична комісія визнала їх непридатними до служби в мирний час, і зі статусу «призовник» вони перейшли до статусу «військовозобов’язаний».

Для визначення  статусу особи враховують вік та військово-обліковий документ:

 • якщо вік 25 років чи більше, особа є військовозобов’язаною незалежно від того, який документ вона має; 
 • якщо вік менше 25 років і на руках є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, особа – військовозобов’язана; 
 • якщо вік менше 25 років і на руках приписне посвідчення, скоріш за все особа – призовник. Але може бути що у особи є приписне, однак раніше він був визнаний непридатним для служби в мирний час, та ТЦК та СП з якихось причин не видало йому військовий квиток. Таку особу можуть визнати військовозобов’язаним до досягнення 25-річного віку.

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом № 3633 – до 17 липня 2024 року - уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. Звертаємо увагу на те що роботодавець е зобов’язаний вживати дії з метою виконання цієї вимоги, оновлення персональних даних в ТЦК – особистий обов’язок громадян. 

Основним документом, що регламентує правила ведення військового обліку, є Порядок № 1487. Вимога уточнення персональних даних, передбачена Законом №3633, не має відношення до ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підприємстві. 

Особа, відповідальна за ведення військового облік може повідомити про порушників, керуючись п. 34 Порядку № 1487, яким передбачено обов’язок постійного інформування відповідних ТЦК про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом. Але вимога Закону № 3633 (уточнити дані протягом 60 днів) – це відповідальність саме працівника. 

Уточнити дані можна безпосередньо прибувши до ТЦК за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або звернувшись до ЦНАПу.

З 18 травня діє новий обов’язок для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, а саме під час мобілізації мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою:

 • уповноваженого представника ТЦК;
 • поліцейського;
 • представника Державної прикордонної служби України;
 • на пунктах пропуску через державний кордон України.

Нагадаємо, що військово-обліковими документами є:

 • для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
 • для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
 • для резервістів – військовий квиток.

До уваги потрібно взяти також наступні новації, більшість яких пов’язані з виконанням Кабміном вимог Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Міноборони наказом від 27.04.2024 № 262 внесло зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом від 14.08.2008 № 402. Оновлене положення вступило в дію 4 травня 2024 року

З 4 травня також набрав чинності Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист». Важливою зміною є скасування поняття «обмежено придатний». 

Відтак усі особи, які були визнані обмежено придатними для військової служби, мають пройти повторний медичний огляд. На цю процедуру виділено 9 місяців: з 4 травня 2024 року до 4 лютого 2025 року . Після повторного медичного огляду особі може бути присвоєно один із статусів: 

1 - придатний або 2 - непридатний. 

Згідно з оновленим Положенням, ці статуси мають також підвиди:

 • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
 • непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
 • непридатні до військової служби з переоглядом через 6 місяців;
 • тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків.

Кабінет Міністрів України затвердив ряд постанов (№№ 559, 560, 563, 565) щодо питань мобілізації та ведення військового обліку. Вкажемо на наступні норми, які стосуються підприємств. 

Постановою від 16.05.2024 № 560 Уряд затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному КМУ, у ТЦК, на території відповідальності якого вони розміщуються. 

До відповідного ТЦК подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5 до Порядку №560. У додатку 5 до Порядку №560 для заброньованих вказані документи, які подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації:

– клопотання керівника відповідної юрособи щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, визначеному КМУ;

– витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних.

Комісія у ТЦК вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки.

Змін зазнала процедура оповіщення працівників з числа військовозобов’язаних та резервістів. Керівників підприємств зобов’язали виконувати розпорядження від ТЦК – згідно п. 13 Порядку № 560 – після отримання розпорядження про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних повинні:

1) видати наказ про проведення оповіщення резервістів та військовозобов’язаних, у якому зазначають:

 • підставу та мету видання,
 • перелік осіб, які підлягають оповіщенню,
 • дата, час та місце їх прибуття,
 • способи доставки до ТЦК та СП, який надіслав розпорядження,
 • відповідальних осіб за здійснення оповіщення,
 • порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов’язаних, інші питання;

2) організувати через відповідальних осіб оповіщення у робочий час працівників - вручити повістки під особистий підпис;

3) інформувати працівників про особливості організації призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації (обов’язково оприлюднити «Правила військового обліку» (викладені у додатку 2 до Порядку № 1487);

4) повідомити письмово у триденний строк ТЦК та СП про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов’язаними вимог законодавства;

5) забезпечити прибуття резервістів та військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору ТЦК та СП або військових частин чи звільнення їх від виконання обов’язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до ТЦК та СП, та, у разі потреби, часу на зворотній шлях;

6) невідкладно інформувати ТЦК та СП про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.

Представники підприємств, установ, організацій мають право вручати повістки, на території підприємств (установ, організацій) та в місцях виконання працівниками робіт (обов’язків) (п. 31 Порядку № 560). Вручення повісток здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України (п. 35 Порядку № 560).

Крім того керівники на підставі розпорядження голови держадміністрації (військової адміністрації) або керівника ТЦК та СП видають накази про призначення осіб до складу груп оповіщення та забезпечують їх участь у заходах оповіщення (п. 44 Порядку № 560).

Звертають на себе увагу наступні пункти Порядку № 560:

 • абзац шостий п. 31 Порядку № 560; «призначення представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад та підприємств (установ, організацій), уповноважених вручати повістки, здійснюється наказом відповідного керівника, який є підставою для видачі посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки».
 • А також  п. 32 Порядку № 560: «посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, видається головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою. Таке посвідчення дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка). Особи, яким видано посвідчення головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації), мають право здійснювати заходи оповіщення на території області». 

З огляду на зміст наведених вище норм не зрозуміло як їх виконувати далі – чи є право у керівника підприємства видавати наказ про призначення уповноважених вручати повістки ? Як видавати таким особам посвідчення ? Для відповіді необхідні додаткові роз’яснення !

Але кадрові видання інтерпретують просто: призначення представників підприємства (установи, організації), уповноважених вручати повістки, здійснюється наказом відповідного керівника, який є підставою для видачі посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки. Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, видається головою держадміністрації (військової адміністрації), яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою. Таке посвідчення дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина.

Якщо ж йдеться про роботу груп оповіщення, до яких, як зазначалося вище, можуть залучатися і працівники юросіб, то керівник ТЦК не пізніше ніж за день до проведення таких заходів видає наказ, в якому визначаються, зокрема, підприємства, установи, організації, працівники яких підлягають оповіщенню.

Підкреслимо, що за місцем роботи або навчання резервісти та військовозобов’язані можуть бути оповіщені:

 • представниками підприємства (установи, організації) на (у) якому (якій) він працює;
 • представниками закладу освіти, у якому він навчається;
 • представниками ТЦК та СП;
 • групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), підприємства (установи, організації), ТЦК та СП та поліцейські (п. 37 Порядку № 560).

За адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання резервісти та військовозобов’язані можуть бути оповіщені:

 • через дільниці оповіщення. Їх викликають до таких дільниць та вручають повістки, отримані від ТЦК та СП представниками цих дільниць, та вручають повістки за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
 • представниками районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;
 • представниками ТЦК та СП особисто або засобами зв’язку;
 • групами оповіщення. До складу таких груп можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, ТЦК та СП, поліцейські. А також під час оповіщення мешканців багатоквартирних будинків — це може бути керівник установи (організації) або ФОП, який надає послуги з управління багатоквартирними будинками, або голова правління ОСББ (п. 36 Порядку № 560).

Під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником ТЦК та СП або поліцейським (п. 40 Порядку № 560).! 

Належним підтвердженням оповіщення є:

1) у разі вручення повістки:

 • особистий підпис про отримання повістки,
 • відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (Додаток 2 до Порядку № 560),
 • а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:

 • день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
 • день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, яку вказала ця особа в ТЦК та СП під час уточнення своїх облікових даних;
 • день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, якщо ця особа не повідомила ТЦК та СП іншої адреси місця проживання (п. 41 Порядку № 560).

У випадку відмови від отримання повістки складають Акт відмови від отримання повістки (далі – Акт), який підписує не менш як два члени групи оповіщення.  Акт оголошується громадянину, потім його подають керівнику ТЦК та СП для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адмінвідповідальності. Такий Акт реєструється в ТЦК та СП

У разі відмови від отримання повістки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до ТЦК на підставі статей 261 і 262 КУпАП (п. 47 Порядку № 560).

У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання такої повістки або невиконання вимог щодо прибуття для відправлення до військової частини (установи) у визначений у повістці час та місце такі особи несуть кримінальну відповідальність (п. 89 Порядку № 560).

В Порядку № 560 (п. 22) також прописали обов’язок резервістів та військовозобов’язаних протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані:

 • адресу місця проживання,
 • номери засобів зв’язку,
 • адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані

Зробити це можна через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) або електронний кабінет, або у районному (міському) ТЦК та СП за місцем свого перебування або місцезнаходження; або  за допомогою застосунку Резерв+. Але цей застосунок буде вдосконалювтись, Міноборони обіцяє, що його прирівняють до військово-облікового документа вже за кілька тижнів. Дані матимуть таку ж силу, як і паперові квитки або приписні свідоцтва. (“Резерв+” надає можливість оперативно оновити дані та отримати доступ до інформації про себе у реєстрі “Оберіг”). 

Якщо військово-обліковий документ відсутній - уточнюють свої облікові дані у ТЦК та СП за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. Під час уточнення облікових даних таким працівникам оформлять військово-обліковий документ.

Порядком № 560 також затвердили нові форми:

 • Повістка (Додаток 1)
 • Акт відмови від отримання повістки (Додаток 2)
 • Журнал реєстрації виданих для оповіщення повісток (Додаток № 3)
 • Заява на відстрочку (Додаток 4)
 • Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (Додаток 8)
 • Довідка про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти (Додаток 9)

Нагадаємо ще раз, що перевірка військово-облікового документа (зокрема в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися за місцем роботи  уповноваженими представниками ТЦК або поліцейськимию

Постановою від 16.05.2024 № 563 Уряд затвердив зміни до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487

Власне про останні норми Порядку №1487 ми інформували раніше, тому підкреслимо окремі важливі новації:

 • Списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку підписуються станом на 1 січня до 25 січня щороку керівником, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, та реєструються в установленому порядку в службі діловодства (раніше ця вимога стосувалася лише Списків);
 • з Порядку № 1487 прибрали перший абзац п. 51, який дозволяв жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) ТЦК (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року; 
 • роботодавці мають видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні — рекомендованим поштовим відправленням, поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення у частині, що стосується їх прибуття до ТЦК та СП. Та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до ТЦК та СП.

Постановою від 17.05.2024 № 565 Уряд затвердив Порядок реалізації експериментального проєкту щодо уточнення облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном. Засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста уточнюються наступні облікові дані особи:

 • адреса проживання;
 • номери засобів зв’язку;
 • адреса електронної пошти (аАдреса електронної пошти не може бути змінена частіше, ніж раз на сім діб. У разі зміни адреси електронної пошти особа протягом доби з моменту такої зміни зобов’язана уточнити облікові дані).

Для уточнення облікових даних особі необхідно:

 • встановити електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста на електронний пристрій, критерії якого підтримують його використання, підключений до Інтернету,
 • та пройти електронні ідентифікацію та автентифікацію з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу з дотриманням вимог законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

Уточнені облікові дані автоматично передаються до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Постановою від 16.05.2024 № 559 Уряд затвердив Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа. Нова форма військово-облікового документа чинна з 18.05.2024.

За п. 2 Порядку військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

 • в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
 • у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою № 559.

Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ

Окрім наведених вище, Кабмін затвердив також постанову №558 від 16 травня 2024 р., якою внесено зміни до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, які уточнюють їх повноваження та функції (https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-polozhennia-pro-terytorialni-a558?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3dZEhMTG31lNp-hCnAVkly);

ПІДСУМУЄМО: ЗАКОН ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ ПОЧАВ ДІЯТИ. ПІДКРЕСЛИМО НАЙВАЖЛИВІШІ НОВОВВЕДЕННЯ:

 • всі військовозобов’язані чоловіки, а також жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність повинні уточнити свої дані впродовж 60 днів з дня набрання чинності закону, тобто до 16 липня. Передбачено кілька варіантів, як це зробити - через ТЦК та СП;  через ЦНАП та — через застосунок Резерв+;
 • під час воєнного стану порушення обліку й законодавства про мобілізацію передбачають штрафи для громадян — від 17 до 25 тисяч, для юридичних осіб штрафи становлять до 56 тисяч гривень (статті 210 і 210-1 КУпАП);
 • на вимогу громадянина представники ТЦК та СП, які вручають повістку, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посади, а також показувати службові посвідчення. Раніше такої норми законодавство не містило;
 • чоловіки від 18 до 60 років зобов’язані завжди мати при собі військово-облікові документи і пред’являти їх на вимогу представників ТЦК і поліції. Останні під час перевірки документів можуть фіксувати цей процес на фото або відео (з 17 липня 2024 року); 
 • законом визначений перелік поважних причин, за яких людина може не прибути за повісткою. Зокрема, це перешкода стихійного характеру; хвороба; воєнні дії на відповідній території та їхні наслідки; смерть близького родича або близького родича дружини (чоловіка); інші обставини, за яких неможливо особисто прибути у визначені пункт і термін. Раніше чіткого переліку обставин неприбуття за повісткою законодавство не містило, а тому вагомість причини визначали в кожному окремому випадку. Тепер це сформульовано більш конкретно;
 • в самому законі №3633 не йдеться про можливість надсилання повістки через електронний кабінет. Крім того, зазначено, що реєстрація в ньому добровільна. Проте варто звернути увагу на цікавий факт: в оновленій 22-й статті ЗУ „Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“ є положення (пункт 3), що повістка може бути підписана електронним цифровим підписом. Можливо, це технічна помилка і в процесі внесення правок у законопроєкт цю норму забули прибрати. Але можливо, законодавець готує підґрунтя для наступних законодавчих змін, пов’язаних з електронними повістками;
 • Кабмін упродовж кількох місяців має «привести свої акти у відповідність до цього закону». Тобто мають змінити постанови Кабміну і накази міністерств, які не відповідають новому закону або ж йому суперечать. Водночас детального переліку цих актів немає; 
 • Також КМУ за 8 місяців має розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти, в яких пропишуть механізми ротації та демобілізації.

Інформація актуальна станом на 25.05.2024

Інформаційно-аналітичний відділ ХООППОЗУ© 2024

39
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...