Соціальні пільги медичних працівників комунальних закладів охорони здоров’я у сільській місцевості

Медичні працівники, що працюють у сільській місцевості, мають пільги. Так, частина перша статті 77 «Професійні права та пільги медичних і фармацевтичних працівників» Основ законодавства про охорону здоров'я (Закон України від 19 листопада 1992 року №2801-XII)в пункті «ї» зазначає, що медичні і фармацевтичні працівники мають право на безплатне користування квартирою з опаленням і освітленням; тим, хто проживає в сільській місцевості, надаються пільги щодо сплати земельного податку, кредитування, обзаведення господарством і будівництва власного житла, придбання автомототранспорту. Такі ж привілеї мають і пенсіонери-медики. Але законами не визначено надання пільг членам сім'ї пільговика.

Пільги педагогічним, медичним та фармацевтичним працівникам і працівникам культури надаються щомісяця шляхом зменшення плати за користування житлом з опаленням та освітленням.
Порядок надання вказаних пільг затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства культури і туризму України від 13.09.2006 № 341/651/619/769 «Про Порядок забезпечення працівників бюджетних установ (закладів) безплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням відповідно до пункту «ї» частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, частини четвертої статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацу першого частини четвертої статті 57 Закону України «Про освіту».

Згідно з пунктом 2 зазначеного Порядку, передбачено, що право на безплатне користування житлом з опаленням і освітленням мають, зокрема, пенсіонери, які раніше працювали медичними та фармацевтичними працівниками у сільській місцевості і селищах міського типу, проживають у таких населених пунктах, мають відповідний стаж роботи не менше трьох років і на момент виходу на пенсію працювали на посадах медичних та фармацевтичних працівників. Таке право мають і пенсіонери, які продовжують працювати після виходу на пенсію. Право пенсіонерів на гарантії підтверджується довідкою, виданою відділом охорони здоров’я райдержадміністрації або адміністрацією установи (закладу), у якому вони працювали (працюють), сільською або селищною радою (у разі ліквідації закладу тощо) за постійним місцем проживання пенсіонера на підставі записів у трудовій книжці (підпункт 3.13 Порядку).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1996 року № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» зазначені пільги надаються в межах таких норм:

  • споживання електричної енергії у розмірі 75 кВт. год на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку, і додатково 15 кВт. год на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт. год на місяць;
  • споживання природного газу для побутових потреб у разі використання на опалення житла: у розмірі 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, і додатково 10,5 кв. метра на сім'ю - 11 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр площі на місяць в опалювальний період;

  • - у разі користування газовою плитою за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 куб. метра на одну особу на місяць;
    - у разі користування газовою плитою за відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 18,3 куб. метра на одну особу на місяць;
    - у разі користування газовою плитою та водонагрівачем - 23,6 куб. метра на одну особу на місяць;

  • плата за користування житлом — 21 квадратний метр загальної площі на одну особу і додатково 10,5 квадратних метра на сім'ю;
  • плата за користування тепловою енергією для опалення житла — 21 квадратний метр опалювальної площі на одну особу і додатково 10,5 квадратних метра на сім'ю.

Наприклад, у разі, якщо в квартирі мешкає один пільговик, пільга з оплати за користування житлом та тепловою енергією для опалення повинна надаватися на 31,5 квадратний метр загальної і опалювальної площі. А у разі, коли в квартирі мешкає сім'я з двох медиків-пільговиків, площа, на яку надається пільга становитиме 52,5 (21 + 21 + 10,5) квадратних метра.

Органи праці та соціального захисту населення є головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів, які відшкодовують підприємствам та організаціям-постачальникам послуг витрати за надані гарантії медичним, фармацевтичним працівникам установ (закладів) державної і комунальної форми власності та пенсіонерам. Щоб реалізувати право на пільги, передбачені пунктом «ї» частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, необхідно надати органам праці та соціального захисту населення, а також підприємствам і організаціям, що надають послуги, довідку, видану відділом охорони здоров’я райдержадміністрації або адміністрацією установи (закладу), у якому працює чи працював медпрацівник, в якій зазначено, що він має право на соціальні гарантії згідно з законодавством.

Видатки на відшкодування витрат за надані педагогічним, медичним та фармацевтичним працівникам і працівникам культури послуги провадяться відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. N 256.

За останні роки (на відміну від 2005 - 2008 років) ні законами України про Державний бюджет, ні Основ законодавства про охорону здоров'я не було передбачено жодних обмежень грошовим доходом при наданні пільг з оплати комунальних послуг медичним працівникам у сільській місцевості і селищах міського типу.
Проте відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" пільги, компенсації та гарантії працівникам бюджетних установ надаються за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом пільговика за попередні шість місяців не перевищує 900 гривень.

Окрім цього, постанова КМУ від 31 березня 2003 р. N426 «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» пунктом 1 встановлює ще одне обмеження – «…пільги, компенсації і гарантії, на які згідно із законами України мають право окремі категорії працівників бюджетних установ, щодо знижки плати за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія тощо), надаються за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом пільговика за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу».

Тобто на сьогодні існує суперечність між постановами КМУ N530 від 28.05.2008 та N 426 від 31.03.2003 р., оскільки в першій постанові йдеться про межу розміром 900 грн. при наданні пільг, а в другій - про податкову соціальну пільгу, розмір якої щорічно змінюється шляхом відповідного розрахунку. Рішенням Конституційного Суду ще від 22.05.2008 N10-рп/2008 введення податкової соціальної пільги було визнано неконституційним. Тобто обидві постанови у зазначеній вище частині суперечать діючому законодавству. Окрім цього, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року пункт 14 постанови КМУ N530 від 28.05.2008 визнано нечинним з дня його прийняття, а Вищий адміністративний суд України рішенням від 18 травня 2011 року залишив це рішення без змін.

Міністерство соціальної політики України разом з Міністерством фінансів України розглянуло лист Федерації профспілок України стосовно внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 і ще 27.12.2011 року повідомило, що у розрахунках обсягу субвенцій враховані кошти для надання пільг вказаним категоріям працівників з урахуванням величини отриманих ними середньомісячних сукупних доходів.

Та все ж, у 2012-2013 роках гарантоване державою безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням в межах встановлених норм для медичних працівників у сільській місцевості, в селищах міського типу, а також пенсіонерів з їх числа, повинно реалізуватись у повному обсязі, оскільки постанови як підзаконні акти не можуть звужувати положень законів України, а там більш листи Міністерств.

Організаційно-правовий відділ ХООПОЗУ
Просмотров: 23805 | Печать