Пошук

Пільгові пенсії медпрацівникам – останні зміни

fljuorograf.jpg

Нещодавно Уряд повернувся до теми пільгових пенсій за Списками №1 та №2 – постановою від 04.07.2017 р. № 479 внесені зміни до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою КМУ від 24.06.2016 р. № 461 (колишня загальновідома постанова №36).

Якуі зміни очікують на медпрацівників?

Не будемо згадувати історію внесення змін до цих Списків, адже сам спосіб внесення змін яскраво демонструє відношення до працюючих в шкідливих умовах: без належних консультацій, висвітлення проблематики в ЗМІ, практично на різдвяні свята… Скажемо тільки, що з нових списків без будь-якої аргументації не включили 1314 професій і посад (453 - із Списку № 1 і 861 - із Списку № 2). У результаті більше 70 тис. працівників втратили право на пільгову пенсію, у тому числі практично усі медики, що працювали в шкідливих умовах.

Профспілки одностайно виступили проти такого несправедливого наступу на права працівників, спочатку досягли повернення більшості професій і посад, за непоправну шкоду здоров’ю при роботі на яких громадянам держава компенсує пришвидшенням надання пенсій. А потім почалась ретельна, систематична робота СПО профспілок, Федерації профспілок України і нашої профспілки.

6 липня 2016 року під час Всеукраїнського маршу протесту профспілок та зустрічі представників профспілкових організацій з Прем’єр-міністром України Гройсманом В.Б., вчергове було висловлено протест проти таких дій Уряду. На вимоги профспілок Кабінет Міністрів України примусили до проведення зустрічей та узгоджувальних процедур з Федерацією профспілок України і галузевими профспілками.

Були проведені робочі зустрічі, переговори, консультації з представниками Мінсоцполітики, Мінекології, МОЗ, Держпраці, Пенсійного фонду, роботодавців, Інституту медицини праці. Нарешті, 23 березня 2017 року досягнуто підписання Домовленості між органами виконавчої влади, профспілкової сторони та сторони роботодавців (ред.- сторони, що підписали Генеральну угоду), згідно якої, зокрема, передбачалося прийняття постанови Уряду про внесення змін до Списків 1 та 2, затверджених постановою КМУ № 461 до кінця ІІ кварталу 2017 р.

І ось, 4 липня 2017 року, Кабінет Міністрів України виконав вимогу Профспілок і прийняв Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461», яка вводиться у дію з 1 січня 2018 року. Зазначеними змінами повернуто право дострокового виходу на пенсію за віком для декількох десятків тисяч працюючих в шкідливих і важких умовах праці. При цьому для них буде збережено стаж роботи у зазначених умовах, що минув з моменту набуття чинності Постанови № 461. У такий спосіб виконана вимога, висунута Урядові під час тридцятитисячної протестної профспілкової акції у липні 2016 року.

Що ж принесли медичній громаді ці зміни до Списків ?

Якщо однозначно повернуто право дострокового виходу на пенсію за віком для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, працюючих на роботах у зоні відчуження, на видобуванні і збагаченні уранової руди, особовому складу Державної гірничорятувальної служби, працівникам робочих професій металургійної і гірничодобувної промисловості, хімічних заводів, підприємств атомної енергетики, з видобування і переробки нафти, газу, вугілля та сланцю, то зміни стосовно медичних професій і посад залишились поки що непоміченими.

На перший погляд, нічого особливого не трапилося – але якщо розділ «XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я» Списку №1 постанови №461 мав три позиції, то тепер залишилось тільки дві. А ще не так давно було 4 позиції.

Знаючи існуючу в державі юридичну практику, коли Закони і Урядові постанови дуже рідко мають пряму дію і вимагають підзаконних актів та відомчих наказів по впровадженню в життя, виключення позиції «Рентгенолаборанти, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)» із Списку №1 викликає занепокоєння.

Пояснимо нашу позицію.

З 2003 року Список №1 містив позицію «Рентгенолаборанти, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюорографічних кабінетах», і коли 2016 року постанова №461 внесла зміни до неї, заливши таку редакцію: «Рентгенолаборанти, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)», усі роз’яснення Мінсоцполітики і публікації експертів стверджували, що рентгенлаборанти флюорокабінетів втратили право на пільгову пенсію.

Наші запити до авторів постанови №461 про те, що вони мали на увазі – які посади чи професії – «попадають» в число передбачених першою частиною другого абзацу розділу «XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я» Списку №1 – «Молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів),… а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)» - відповіді жодного разу ми не отримали (переписку дивіться на сайті нашого блогу: https://medprof-km.blogspot.com/2017/07/blog-post21.html#more). Питання виникло також внаслідок нового підходу до формування позицій Списків – якщо раніше кожна мала цифровий код чи номер – 19 чи 19-1, тепер таких позначень немає. Тому якщо звичайному медику раніше було зрозуміло, що «молодші спеціалісти…» та «рентгенлаборанти…. флюорокабінетів» - це різні позиції Списку, то тепер одразу важко відповісти, адже «молодші спеціалісти…» як професія відсутня в Державному класифікаторі, а «Рентгенлаборант», шо має код КП 3229, відтепер на зазначена.

Враховуючи останні публікації з питань пільгових пенсій медикам, працюючих в шкідливих умовах, наприклад, - «Праця і Зарплата» від 7 червня 201 №21, с.21, №25 від 5липня, с.19, №27 від 19 липня, с.20,  «Управління закладом охорони здоров’я» №7 за цей рік, та скасування відомого наказу №33 про штати закладів охорони здоров’я, знову виникає питання. На яке ми, на жаль, не отримали чіткої відповіді. – які посади маються на увазі в Списку №1 в формулюванні постанови №461- «Молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів)….». А, маючи досвід інтерпретації постанови №461 до появи останніх змін, можемо передбачити відповідь, що усі рентгенолаборанти втратили право на пільгову пенсію.

Відповідний запит до Мінсоцполітики ми вже надіслали.

 

Інформаційно-аналітичний відділ ХООППОЗУ. 20 липня 2017 року.

Просмотров: 1269 | Печать
У цьому розділі:
1 Серпень, 2018