Через карантинні обмеження немає змоги прибути на робоче місце

Через карантинні обмеження немає змоги прибути на робоче місце

Потрібно повідомити працівнику, що він повинен з’явитись на роботу в перший робочий день після відновлення транспортного сполучення. Якщо буде зафіксований невихід на роботу і працівник не підтвердить поважність причин відсутності, керівник може прийняти рішення звільнити його за прогул.

У такій ситуації - до виходу працівника на роботу в табелі обліку використання робочого часу позначають дні його відсутності — «НЗ» (відсутність з нез’ясованих причин).

Першого робочого дня після появи можливості працівник повинен написати пояснення (можливо надіслати електронною поштою, чи сканованим зображенням з підписом, але обов’язково продублювати паперовим варіантом). За таких обставин, враховуючи урядові рекомендації (https://tinyurl.com/tzz8dkk) керівник прийме рішення визнати причину відсутності працівника на роботі поважною, а інспектор відділу кадрів скоригує табель - дні відсутності працівника на роботі позначить буквеним кодом «І» (інші причини неявок). Зрозуміло, що дні невиходу на роботу через обмеження не будуть оплачені і не включені до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку. Але головне – ця причина відсутності працівника на роботі визнається поважною.

Якщо після поїздки за кордон працівник проходитиме самоізоляцію у зв’язку з карантином. Потрібно звернути увагу на дату перетину кордону при поверненні в Україну – це важливо з огляду на строки уведення змін в нормативних документах, якими запроваджено надзвичайну ситуацію і карантин в державі.

Оскільки після 29.03.2020 особи, що відвідували країни чи регіони з місцевою передачею вірусу в громаді, вважаються такими, що мали контакт із хворим на COVID-19. Вони підлягають обов’язковій обсервації (ізоляції) протягом 14 днів після перетину державного кордону у спеціалізованих закладах. Заклади для обсервації визначають обласні державні адміністрації (п. 3-2 постанови КМУ від 11.03.2020 № 211, у редакції постанови КМУ від 29.03.2020 № 241). Міські адміністрації транспортують осіб, що потребують обсервації (ізоляції), до закладів обсервації та забезпечують медичне спостереження за ними.

Виняток — під обсервацію не потрапляють водії та обслуговуючий персонал вантажних транспортних засобів, члени екіпажів повітряних і морських, річкових суден, члени поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони контактували з особою, хворою на COVID-19.

Усі особи віком від 16 років, які перетнули кордон України, підписують у двох примірниках інформовану згоду на проведення протиепідемічних та (або) профілактичних заходів. Форму інформованої згоди затвердили спільною постановою МОЗ та Головний державний санітарний лікар України від 21.03.2020 № 2. Згоду отримує Державна прикордонна служба. Прикордонники передають згоду головному державному санітарному лікарю — області чи Києва залежно від місця мешкання особи. Відтак особа перебуває під медико-санітарним спостереженням за місцем ізоляції два тижні. Головний санітарний лікар області чи Києва особисто це контролює, а за потреби залучає поліцію.

Проте до появи цих документів, із затвердженням постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211 уведення карантину (на період з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. на усій території України) самоізоляція була ліпше для свідомих громадян з тих установ чи підприємств, які не припиняли свою роботу. Виключення – це прояви захворювання, які підтверджувались медичними працівниками за зверненнями громадян. У цьому випадку починалась заходи згідно  наказу МОЗ від 13.03.2020 № 663 «Про  оптимізацію  заходів  щодо  недопущення  занесення  і поширення  на території України випадків COVID-19» (як відомо - цей наказ втратив чинність і з 28.03.2020 діє наказ N 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)»).

Для того щоб реалізувати добровільне бажання працівника самоізолюватися на 14 днів, є кілька варіантів.

Перший - оформити відпустку. Можна оформити частину щорічної відпустки або відпустку без збереження зарплати за згодою сторін на час карантину. Причому працівник може подати заяву дистанційно, а відділ кадрів також дистанційно ознайомить його з наказом.

Якщо працівник використав усі щорічні відпустки, а можливості передати заяву про відпустку за власний рахунок немає – можна визнати причину відсутності поважною і табелювати дні відсутності кодом «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин). А через 14 днів запропонувати написати пояснювальну записку і допустити до подальшої роботи. Також працівник може надати заяву про надання відпустки без збереження оплати на період карантину (довідково - Законом № 530-IX доповнена ст. 26 Закону України "Про відпустки" новою нормою: "У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті".

Тому працівнику можна надати безоплатну відпустку ("відпустку за свій рахунок"), на увесь час карантину, незалежно від його тривалості.

Є й другий варіант - працівник може отримати листок непрацездатності (ЛН) у зв’язку із самоізоляцією під медико-санітарним спостереженням. Працівник отримуватиме допомогу по тимчасовій непрацездатності — 50% середньої зарплати (доходу) незалежно від страхового стажу. До того часу, поки працівник не надав ЛН, його табелюють кодом «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин), а після отримання закритого ЛН, роблять скоригований табель.

Такий варіант став можливим після того, як Закон України від 17.03.2020 № 533 вніс зміни до ст. 22 Закону України від 23.09.1999 № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Після 17.03.2020 року перелік страхових випадків, коли застрахованій особі надають допомогу, доповнено новим страховим випадком — на період перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) (п. 5-1 ч. 1 ст. 22 Закону України № 1105).

Але на сьогодні є певні питання щодо оформлення ЛН. Закон №533 зобов’язав міністерства та іншими центральні органи виконавчої влади невідкладно привести нормативні-правові акти до нових вимог цього Закону. А нормативні документи щодо ЛН на сьогодні не змінені.

Як та на який строк видавати ЛН - регламентує Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455 (далі ― Інструкція № 455). Як заповнювати ― Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

Проте в Інструкції № 455 чітко не описано порядок видачі ЛН у випадку добровільної самоізоляції. 

Інструкція № 455 наразі передбачає видання ЛН під час карантину (розд. 5 Інструкції № 455). Але в цьому випадку інфекціоніст або лікуючий лікар видає ЛН згідно з висновком лікаря-епідеміолога територіальної СЕС, причому тільки після особистого огляду хворого (п. 1.7). Але сьогодні ж СЕС ліквідовано !

Інструкція № 532 визначає: «у разі медичного нагляду за особами, які були в контакті з хворими на інфекційні захворювання, та бактеріоносіями в графі «Причина непрацездатності:» підкреслюється «контакт з хворими на інфекційні захворювання та бактеріоносійство — 6», у графі «Режим:» — «домашній» (п. 7 Інструкції № 532). Тому можливо, відмітку про самоізоляцію лікар ставитиме у графі «Режим:».

У всякому випадку залишається під питанням чи карантин, уведений Урядом, є таким, що потрапляє під описаний випадок.

За інформацією станом 07.04.2020 - до інструкції №455 зміни не внесені (очікуються до 10.04.2020), тому ФСС у нашій області рекомендує лікарям надавати лише довідки, відтак оплати терміну самоізоляції чи обсервації поки що немає, не зважаючи на зміни в законодавстві. 

Підсумуємо: є кілька варіантів, вважати бездоганним варіант з лікарняним не можна – можна порадити очікувати змін в інструкції 455 і додатково проконсультуватись у місцевому відділенні ФСС. До цього можна оформити відпустку без збереження.

274
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...