Стати членом профспілки — нотатки до мотивації

Навіщо потрібна профспілка? 

Сьогодні в лікувальних закладах, які перетворились в підприємства-КНП, досить часто можна почути: «Навіщо потрібна профспілка? Вона вже мало що вирішує».  

Це питання виникає внаслідок відсутності достовірної інформації про діяльність профспілки та її завдання на сьогодні.  

Вірним було б задавати не одне питання, а відразу три: 

«Чому потрібна профспілка?» 

«Для чого потрібна профспілка?» 

«Для кого потрібна профспілка?» 

Перш ніж відповісти на ці питання відповімо ще на одне - невелике питання: «Що таке профспілка?». 

Профспілка (професійна спілка) - це громадська організація, що об'єднує працівників для вирішення нагальних і важливих проблем, але не тільки в одній окремо взятій лікарні. Це організація, яка об'єднує працівників усіх закладів чи установ, організацій і навчальних закладів охорони здоров’я України для вирішення спільних для всіх питань. 

«Чому потрібна профспілка?» 

Наша Профспілка сьогодні є єдиною великою громадською організацією, що має право за законом, а головне -  здатною на ділі представляти інтереси і захищати права працівників. Ні для кого не секрет, що багато політичних партій і депутатів згадують про свій «електорат» тільки напередодні виборів, після яких благополучно забувають про свої обіцянки.  

Саме тому готуються і надокучливо нав’язуються  питання: 

- прийняття Трудового кодексу, в якому працівник залишався б безправним перед роботодавцем; 

- збільшення пенсійного віку працюючого населення; 

- зміна системи оплати праці таким чином, щоб зняти державні гарантії щодо мінімального розміру заробітної плати. 

Зате як довго відкладалося і з якою неохотою розглядалося питання про підвищення мінімального розміру зарплати, індексації, встановлення надбавки за стаж роботи. І саме першою вставала на захист інтересів працівників профспілка, хоча засоби масової інформації не особливо афішують цей факт і майже не розповідають про діяльність профспілкових організацій. Ось тому і потрібна профспілка. І вона потрібна як сильна громадська організація, об'єднуюча в своєму складі якомога більшу кількість працівників. 

«Для чого потрібна профспілка?» 

Для відповіді на це питання повернемося трохи назад, в наше історичне минуле, коли 100 років тому народився профспілковий рух. Метою створення профспілок було не отримання матеріальних благ і путівок в санаторії, а вирішення гострих і болючих питань і проблем: 

- низька заробітна плата; 

- режим робочого часу і часу відпочинку; 

- вирішення соціальних питань: 

- штрафи на робітників, що накладаються роботодавцями за різні порушення; 

- пенсійне забезпечення; 

- безпечна організація виробничого процесу та робіт. 

Подивимося, чи сильно змінився через сто років перелік питань і проблем ? Як і сто років тому необхідно вирішувати питання: 

- низької заробітної плати (ні для кого не є секретом, що заробітна плата багатьох тримається на рівні або трохи вище прожиткового мінімуму. Більшість працівників не живе повноцінним життям, а виживає); 

- режим робочого часу і часу відпочинку (медики змушені працювати по сумісництву, не маючи ні вихідних, ні нормальних відпусток. А роботодавці просто використовують людей і звільняють їх.  Пробачте, оптимізують, з лікувальних закладів з підірваним здоров'ям і без засобів до існування, тому що нові робочі місця відсутні, сьогодні вони не створюються); 

- пенсійне забезпечення (після виходу на пенсію більшість працівників галузі автоматично відкидаються за межу бідності і змушені знову йти працювати, щоб більш-менш гідно жити, допомагати дітям і онукам. Тому що на наші пенсії можна тільки існувати, не кажучи вже про те, щоб кудись з'їздити відпочити. Так, уряд періодично підвищує розміри пенсій, але ще швидше відбувається підвищення цін на різні товари і комунальні платежі і збільшення пенсійного віку)

- охорона праці (багато керівників фінансують заходи охорони праці за залишковим принципом - залишилися гроші, значить, є невелике фінансування, ні - так і нічого не робимо. Тому практично щорічно по всій країні стають інвалідами десятки працівників закладів охорони здоров’я). 

Як бачимо, список проблем сучасності не сильно змінився за сотню років, і кому як не працівнику знати про всі проблеми, з якими він постійно стикається. Але «один у полі не воїн» і щоб відстояти свої інтереси, працівники повинні об'єднуватися. 

Деякі керівники говорять: «А навіщо мені профспілка? Вона мені тільки заважає». Це може сказати тільки не дуже далекоглядна людина. Сьогодні на урядовому рівні звучать фрази: «Вирішення питань бюджету. Реформування медицини. Пілотний проект». Але реально галузь у більшості областей залишається зі своїми проблемами і всіма «болячками» один на один. 

Адже не дарма бізнесмени - підприємці створюють різні спілки і клуби. Вони роблять це з метою спільних дій щодо вирішення проблем.  

Профспілка також є організацією, яка зацікавлена у стабільній роботі галузі, конкретної лікарні. Профспілка є соціальним партнером керівника-роботодавця, вона прагне спільно вирішувати проблеми, як у соціальній, так і у виробничій сфері. 

«Для кого потрібна профспілка?» 

У першу чергу, природно, профспілка потрібна працівникові, але як би це дивно не звучало, вона також потрібна і керівнику.  

Для чого профспілка потрібна працівникові? Вступивши у профспілку, працівник отримує право: 

- на всі соціально-економічні норми і пільги, передбачені в колективному договорі; 

- на безкоштовну юридичну допомогу з питань прийому на роботу, переведення по роботі і звільнення, робочого часу і відпочинку, охорони праці, гарантій і компенсацій. Профспілки від імені члена профспілки в якості його представника можуть без персональної участі працівника за його дорученням або на прохання представляти його інтереси у врегулюванні розбіжностей з роботодавцем; 

- у розгляді індивідуального трудового спору працівника - члена профспілки з роботодавцем або його представниками; 

- на консультації та вплив профспілки та її фахівців з питань оплати праці, розміру заробітної плати та своєчасної її виплати; 

- на захист профспілки у разі звільнення з роботи, інших несправедливих дій; 

- на безоплатну правову допомогу в суді; 

- на захист члена профспілки при розслідуванні нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, з питань відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю на виробництві; 

- на матеріальну допомогу у випадках виникнення важких життєвих обставин; 

- на допомогу у розгляді спільно з роботодавцем та вирішенні питань поліпшення житлово-побутових умов працівника; 

- на допомогу в оздоровленні та відпочинку для себе та членів сім'ї; 

- на участь в культурних та спортивних заходах. 

Працівник повинен розуміти, що якщо він не член профспілки, він позбавляє себе допомоги профспілки, прирікає себе завжди залишатися один на один з роботодавцем. Його не покидатиме тривога, що його в першу чергу можуть торкнутися виробничі негаразди, що йому неправильно нарахують заробітну плату, що ніхто йому не допоможе. Втрата роботи була б виключно його проблемою, також як і будь-які випадки, коли треба домагатися відшкодування шкоди і додаткових компенсацій. 

Співпрацюючи з профспілковою організацією, роботодавець отримує: 

- соціального партнера, створеного відповідно до закону і відповідального; 

- помічника у вирішенні соціальних та особистих питань працівників; 

- партнера в досягненні кращої якості медичної допомоги, у вихованні працівників, у забезпеченні трудової і виробничої дисципліни; 

- помічника у вирішенні трудових спорів (трудові суперечки не зі стихійно утвореною групою, а з компетентною організацією, яка реально дивиться на стан справ); 

- практичну допомогу у вирішенні питань з охорони праці та дотримання трудового законодавства; 

Далекоглядний головний лікар зацікавлений у роботі профспілки з контролю над безпечними умовами праці та охороною праці, в зниженні виробничого травматизму. 

ДАВАЙТЕ всерйоз задумаємося: 

- нема профспілкової організації, - отже, керівник одноосібно встановлює оплату праці працівників, розміри надбавок чи премій та інше; 

- нема профспілкової організації, немає профспілкового комітету - значить немає громадського контролю за додержанням законодавства про працю і керівник одноосібно вирішує всі питання, що стосуються трудових відносин (прийом, звільнення, переведення, нормування праці, надання відпусток і т.д.); 

- нема профспілкового комітету - тому й немає контролю за умовами і охороною праці і здоров'я на виробництві (забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, спецодягом, санітарно-побутовими приміщеннями), матеріальною відповідальністю роботодавця за шкоду, заподіяну працівникам, пов'язану з виконанням ними своїх посадових обов’язків; 

- нема профспілкової організації - отже і нема контролю за наданням гарантій і пільг сім'ям, які мають дітей; 

- нема профкому - тому і не може бути безкоштовного захисту в суді працівників з питань звільнення, переведення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, оплати праці та ін..; 

- нема профспілкової організації - значить немає матеріальної допомоги з профспілкових коштів при хворобі, нещасних випадках, смерті близьких і в інших обставинах, що погіршують матеріальне становище кожного з нас, немає кому згадати і відзначити урочисті дати в житті своїх колег. 

ЩЕ РАЗ осмислити: 

Якщо в лікарні перестане існувати профспілкова організація, то у відношенні трудового колективу автоматично перестають діяти багато статей Кодексу Законів про працю України, які відсилають керівника – роботодавця для узгодження своїх рішень або до профспілкового комітету, або до колективних договорів і угод. Відносно даного колективу також перестає діяти Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії  діяльності». 

СИЛА ПРОФСПІЛКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ - у її масовості, у згуртуванні ЧЛЕНІВ ПРОФСПІЛКИ, в енергійному і принциповому профспілковому комітеті. 

ДАВАЙТЕ Ж РАЗОМ ДОМАГАТИСЯ ЦЬОГО. 

Як вступити до профспілки? Дуже просто, якщо у Вашому лікувальному закладів є первинна профспілкова організація. Просто потрібно написати заяву в профспілковий комітет про прийом у профспілку й у бухгалтерію - про стягування членських профспілкових внесків і передати їх в профспілковий комітет. Працівник вважається прийнятим у профспілку з дня прийняття рішення зборами або профспілковим комітетом про прийом в члени профспілки. 

До прикладу  - наведемо Перелікдокументів та дій адміністрації у закладі чи установі охорони здоров'я, які в обов'язковому порядку протокольно погоджуються з профкомом  

№ п/п 

Питання і документи 

Підстава 

Правила внутрішнього трудового розпорядку.  

ст. 142 КЗпП України; п.3 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку (наказ МОЗ від  18 грудня 2000 року N 204-о) 

Запровадження підсумованого обліку робочого часу 

Стаття 61 КЗпП 

Час початку і закінчення щоденної роботи, перерви для відпочинку та приймання їжі, графіки змінності.  

Стаття 52 КЗпП; стаття 69 КЗпП; п.16 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку.  

Встановлення тому чи іншому працівнику тривалості робочої зміни до 24 годин  

п. 16 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку.  

Перелік посад працівників, яким надана можливість приймати їжу протягом робочого часу, встановлення порядку і місця харчування 

Стаття 66 КЗпП; п. 20 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку.  

Строки і порядок надання перерв для годування  дитини жінкам, що мають дітей віком до півтора року (не рідше ніж через три години тривалістю не менше тридцяти  хвилин  кожна. При наявності двох і більше грудних дітей тривалість перерви встановлюється не менше години. Перерви для годування дитини включаються в робочий час і оплачуються за середнім заробітком). 

Стаття 183 КзпП 

Застосування заохочень. 

стаття 144 КЗпП; п. 25 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку.  

Розподіл житла і місць в гуртожитках для молодих працівників 

Стаття 200 КЗпП 

Погодження строку випробування до 6 місяців при прийнятті на роботу 

Стаття 27 КзпП 

10 

Застосування роботи в надурочний час, залучення працівників до роботи у святкові, вихідні дні та до надурочних робіт.  

Стаття 64, стаття 67, ст. 71 КЗпП України;  п. 21 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку.  

11 

Графіки надання щорічних відпусток. 

ст. 79 КЗпП України;п. 23 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку. 

12 

Відкликання з відпустки 

Стаття 79 КзпП 

13 

Прийом на роботу неповнолітніх.  

Стаття 188 КЗпП 

14 

Звільнення працівників за ініціативою адміністрації за погодженням з виборним профорганом з підстав, передбачених п.1 (крім ліквідації організації) пп.2-5,7 ст.40, п.п.2,3 ст.41 КЗпП України, тобто за: 

п. 1 ст. 40 - скорочення штатів, реорганізація; 

п. 2 ст. 40- невідповідності посаді внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я; 

п. 3 ст. 40 – систематичного невиконання без поважних причин посадових обов'язків; 

п.4 ст. 40 - прогули без поважних причин;  

п.5 ст. 40 — нез'явлення на роботу більше 4-х місяців внаслідок хвороби; 

п. 7 ст.40 - поява на роботі у нетверезому стані; 

п.2 ст.41 — винних дій працівника, який безпосередньо обслуговує грошові або товарні цінності, якщо ці дії дають підстави для втрати довір'я; 

п .3 ст.41 - аморальному вчинку, несумісному з виховними функціями. 

Стаття 43 КЗпП 

15 

Запровадження, заміна і перегляд норм праці 

Стаття 86 КЗпП 

16 

Присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам. 

Стаття 96 КЗпП 

17 

Якщо колективний договір не укладено - форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат (зокрема за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників;  за суміщення професій (посад); за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт). 

Стаття 97 КзпП 

18 

Якщо колективний договір не укладено – погоджується наказ головного лікаря  строки виплати заробітної плати 

Стаття 115 КзпП 

19 

Зміна умов трудового договору, оплати праці, притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, які є членами виборних профспілкових органів 

ст.252 КЗпП  

20 

Звільнення членів профкому (див. примітку

ст.252 КЗпП України 

21 

Склад комісії із соціального страхування. 

Стаття 247 КЗпП 

22 

План комплексних заходів щодо охорони праці відповідно до Закону України "Про охорону праці". 

стаття 161 КЗпП;. п.11 Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку (наказ МОЗ від  18 грудня 2000 року N 204-о) 

23 

Перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами (у тому числі - згідно додатку 3 Умов оплати праці на 15 та 25 відсотків; працівників  закладів охорони здоров'я (структурних підрозділів), які працюють з вірусом імунодефіциту людини; зайнятих оглядом та наданням медичної допомоги тим, хто постраждав у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС; машиністам  з  прання та ремонту спецодягу). 

Пункт 12 підпункту 2.4.5. Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я (спільний наказ №308/519 від 05.10.2005) 

24 

Перелік посад та підрозділів, за роботу в яких проводяться доплати за роботу в нічний час 

Пункт 3.2.2 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я (спільний наказ №308/519 від 05.10.2005) 

25 

Перелік посад та розмір доплат працівникам, у яких робочий день розподілений на частини (з перервою у роботі понад 2 години) 

Пункт 3.4.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я (спільний наказ №308/519 від 05.10.2005) 

26 

Встановлення ненормованого робочого дня для водіїв легкових та санітарних автомобілів, автомобілів швидкої медичної допомоги. 

Пункт 3.4.4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я (спільний наказ №308/519 від 05.10.2005) 

27 

Затвердження положення про преміювання працівників. 

Пункт 5.11 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я (спільний наказ №308/519 від 05.10.2005) 

28 

Тарифікаційний список.  

Додаток 1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я (спільний наказ №308/519 від 05.10.2005) 

29 

Перелік посад працівників, яким з урахуванням конкретних умов праці в цьому закладі, структурному підрозділі, на даній посаді посадовий оклад (тарифна ставка) підвищується на 60 відсотків (СНІД) 

Додаток 4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я (спільний наказ №308/519 від 05.10.2005) 

30 

Перенесення щорічних відпусток.  

Стаття 80 КЗпП; ст. 11 Закону України «Про відпустки»  

31 

Перевірка знань з питань охорони праці  

Стаття 18. Закону України «Про охорону праці»  

32 

Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій  

Стаття 22 Закону України «Про охорону праці» 

33 

Консультації з профкомом при реорганізації про заходи щодо запобігання звільненням чи зведення їх кількості до мінімуму або пом’якшення негативних наслідків звільнень працівників . Такі консультації проводяться за 3 місяці до початку звільнень. 

Стаття 22 Закону України «Про професійні спілки, права та гарантії діяльності» 

34 

Інші питання, передбачені колективним договором 

35 

Погодження робочих інструкцій працівників робочих професій 

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників  

ВИПУСК 1 Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності  

РОЗДІЛ 2 Професії робітників, загальні положення, пункт 6 

36 

Представник профкому обов'язково повинен входити до складу медичної ради і брати участь у розгляді наступних питань та надання пропозиції керівництву закладу охорони здоров’я щодо: 

- безперервного підвищення професійного рівня спеціалістів; 

- забезпечення прав та безпеки пацієнтів; 

- динаміки показників діяльності закладу, його структурних підрозділів та клінічних індикаторів якості надання медичної допомоги; 

- випадків смерті; 

- повторної госпіталізації з одного і того самого захворювання протягом року; 

- розбіжності діагнозів; 

- скарг пацієнтів або їхніх близьких осіб. 

Розділ ІІІ та пункт 5.2. наказу МОЗ України від 06.08.2013 № 693  „Про організацію клініко-експертної оцінки якості медичної допомоги” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2013 р. за №1717/24249 

Примітка: звільнення членів профкому допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищого виборного органу цієї професійної спілки 

00:24
90
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...